Faydaları

Ama dikkat susam dünya genelindeki en alerjik yiyeceklerden biri. Avrupa Birliği ülkelerinde ve Kanada’da susam içeren ürünlere alerji nedeniyle uyarı yazısı yazılması bir zorunluluk. Susam alerjisi çocuklar arasında da hayli fazla.
 
Uyarı
 
Susamın içinde bulunan bir çeşit protein bazen ağır bir alerjiye neden olabiliyor. Özellikle son yıllarda susam alerjisine sahip olanların sayısı giderek arttıyor. Bunun nedeni henüz bilinmiyor.
 
Susam özellikle bir yaşın altındaki bebeklere ve ailesinde alerji hikayesi olan çocuklara önerilmiyor. Atopik dermatiti olan çocuklarda susam hayli tehlikeli.
 
Susam alerjisinin belirtileri; Kusma, baş dönmesi, ishal, kurdeşen, kaşıntı, hapışırık, tıkanıkılık, öksürük, burun akıntısı...
 
Bebeğinizin susam alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşün.
 
Bebeğinizin susama karşı alerjisi varsı “etiket hafiyeliğine” başlamanızın zamanı geldi demektir.
Çocuğunuz için paketli bir gıda satın almak zorunda kaldığınızda üzerini okumalısınız. Ama kimi zaman bazı paketlerde içindekiler kısmında direk “susam” yazmak yerine farklı isimler kullanılılabiliyor. Bunlar şunlar; Benne; Gingely; Til/Teel; Sim sim; Anjonjoli; Flavouring; Seeds; Sesamol/sesamolina; Tahina/tahini/tehini; Vegetable oil
 
Bunların dışında susam yağına da dikkat. Susam yağı kozmetik sektöründe özellikle de bebek kozmetiğinde yoğun kullanılan bir ürün.
 
Eğer bebeğinizin susama alerjisi varsa, kiviye, haşhaşa, fındığa, çavdara, kimyona da alerjisi olabilir. Bunları da kontrol etmekte fayda var.
 
Aklınızda bulunsun
 
Dünyada bebeklere ne zaman susam verilmesi gerektiği konusunda birbirinden farklı uygulamalar var. Örneğin İngiltere’de, altı aylıktan sonra susam bebeklerin menüsüne ekleniyor. ABD’de ise 8 aylıkta yediriyorlar. Bazı ülkelerde ise bir yaş bekleniyor. Bazı uzmanlar ise 3 yaşa kadar beklemek gerektiği görüşünde. Bebeğinize susam vermeden önce doktorunuzla konuşun.
 
100 gram susamda;
 
Protein 17.0 gram
A vitamini 9.0 IU
Folat 98.0 mcg
Kalsiyum 989 mg
Demir 14.8 mg
Magnezyum 356 mg
Fosfor 638 mg
Potasyum 475 mg
Sodyum 11.0 mg
Çinko 7.2 mg
Manganez 2.5 mg
Selenyum 5.8 mg
Omega 3 - 363 mg
Omega 6-20657 mg

Ayrıca en sevilen lezzetlerden olan susamlı köfte tarifini de inceleyebilirsiniz.

23 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku