Faydaları

Zencefil genellikle bulantı, iştahsızlık, ishal, hazımsızlık, gaz sıkışmaları gibi hastalık ve rahatsızlıklar için kullanılıyor. Bunun dışında üst solunum yolları enfeksiyonlarında da etkili olduğu biliniyor.

Günde 1 gram zencefil tüketen hamilelerde sabah bulantılarının olmadığı biliniyor. Özellikle arabada mide bulantısı için etkili olduğu söyleniyor. Bunun da nedeni zencefilin harekete karşı duyarlılığı azaltması.
 
Mamalarının içine zencefil konan çocuklarda daha az reflü yaşandığı biliniyor. Soğuk algınlığı sırasında da zencefil çayı işe yarıyor.

Bebekler için ise 8 ay ile 2 yaş arası farklı uzman görüşleri var. Bebeğinizi zencefille tanıştırmak istiyorsanız önce doktorunuza danışarak, sekiz aydan sonra çok küçük miktarlarda deneyebilirsiniz. Armut  veya balkabağı veya havuç püresinin içine ekleyebilirsiniz. Biraz daha büyüdükten sonra evde yaptığınız limonatasına katabilirsiniz. 
 

Dilerseniz kendi yemeklerinize katabilirsiniz. Yemeği pişirirken ekleyebilirsiniz. Yemeğin pişmesine yakın eklerseniz daha keskin bir tadı olur. Bu tat daha hafiflesin istiyorsanız yemeği pişirmeye başlar başlamaz koyun ki o da daha çok pişsin ve keskinliği gitsin.

Aklınızda bulunsun

Zencefili, taze, kuru veya toz olarak satın alabilirsiniz. Bunların arasında bulabiliyorsanız taze zencefil en iyisi. Rengi açık kahve ya da krem renginde olanları tercih edin. Taze zencefili oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.  
 
Kuru kök zencefil aldıysanız, keserken liflerin uzama yönüne paralel doğramaya dikkat edin.  

Dilim zencefili salatalarda, kullanabilirsiniz ya da sıcak suyun içine atıp çay olarak içebilirsiniz. 

Toz zencefili ise baharat gibi kullanabilirsiniz. 

Annelere not: Kuru cilt, kepekli saçlar, ölü cilt hücreleri gibi çeşitli cilt ve saç sorunlarının çözümünde de kullanılmaktadır. Ayrıca bu koşuştırma içinde size zindelik vermekte birebir. 
 
100 gram zencefilde; 
 
C vitamini 5.0 mg 
E vitamini 0.3 mg 
Folat 11.0 mcg 
Kalsiyum 16.0 mg 
Demir 0.6 mg 
Magnezyum 43.0 mg 
Fosfor 34.0 mg 
Potasyum 415 mg 
Sodyum 13.0 mg 
Manganez 0.2 mg 

190 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku