Faydaları
 
Zeytinyağı tekli doymamış yağın yüzde yetmiş beşine ve doymuş yağın sadece yüzde on üçüne sahip.
 
Vücut için gerekli ancak sentez edilemeyen temel yağ asitleri ile sadece yağda eriyebilen E vitaminin kaynağını oluşturması nedeniyle de insan beslenmesinde çok önemli bir konuma sahiptir.
 
Sindirim sistemi, kemik yapısı, beyin ve sinir dokuları üzerinde çok önemli fonksiyonları bulunmaktadır.
 
Kalsiyum eksikliği baş etmenin yolları için tıklayın.
 
Bağırsaklar tarafından en iyi emilen ve bağırsaklardan geçişi düzenleyici özellikleri var. Dengeli kimyasal pozisyona sahip olduğundan kemik mineralizasyonunun iyileşmesini sağlar ve normal kemik gelişimine yardımcı olur. Yaklaşık %80 oranında bulunan oleik asit insan sütündeki en önemli yağ asididir ve doğumdan hemen sonra bebeğin sinir dokularının gelişiminin sağlanmasında temel bir işleve sahiptir.
 
Aklınızda bulunsun
 
Yeşil ve siyah zeytinler aslında aynı zeytin. Sadece olgunluk dereceleri bakımından birbirlerinden farklılar. Siyah zeytin daha olgun olanı. Tüketime sunulan zeytinlerin farklı renklerde olması (Örneğin salamura siyah zeytinde rengin, kahverengi, koyu kahverengi, siyah ve siyaha yakın tonlarının ve çizik zeytinde yeşil, sarı ve pembe renk tonlarının birlikte bulunması) zeytinin kalitesiz olduğunu göstermez. Aksine bu durum, zeytinin natürel olarak yapılmış olduğunun önemli bir işareti.
 
Uyarı
 
Açıkta satılan zeytinleri satın alırken dikkat edin. Rengi tamamen siyah veya koyu mavimsi ise biraz durun. Bu tip zeytinlerin kostik ile tatlandırıldığı ve gıda boyaları (ferro glukonat veya ferro laktat) ile renklendirilmiş olma ihtimali var.
 
100 gram zeytinde;

A vitamini 393 IU
E vitamini 3.8 mg
K vitamini 1.4 mcg
Folat 3.0 mcg
Kalsiyum 52.0 mg
Demir 0.5 mg
Magnezyum 11.0 mg
Fosfor 4 mg
Potasyum 42.0 mg
Sodyum 1556 mg
Omega 3 yağ asiti 92.0 mg
Omega 6 yag asiti 1215 mg

71 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • merhaba canım ben gece uykusu öncesi ilk olarak emziriyorum sonrasında humana marka iyi geceler çayı veriyorum gayet mışıl mışıl uyuyor. ee arada tabi ki uyandırdığı oluyor mecbur o zaman da...

    hatiiceanne - 16.09.2019
    Devamını Oku
  • Merhaba canım, bu tür bir problemi bir arkadaşım yaşamıştı. Doktoru kullandığı mamanın şekerli yapısından kaynaklı olduğunu söylemişti. Sen hangi mamayı kullandık ilk olarak. Belki de...

    hatiiceanne - 13.09.2019
    Devamını Oku