Faydaları
 
100 gr. ciğer 6.1 mg. demir ihtiva eder, bu da ciğeri bebeğinizin sağlıklı beslenmesi açısından çok faydalı bir besin haline getiriyor. Demirin yanı sıra B12, B6 ve A vitamininden zengin ve tam bir protein deposu.

Bitkisel B12 kaynaklarından vücut yeterince faydalanamaz. Ama ciğerde ve kırmızı ette bulunan B12'den çok daha fazla faydalanır.

Ciğer vücutta kanı temizler ve toksinlerden arındırır. Ancak bu, yediğiniz ciğerin bir toksik depo olduğu anlamına gelmez. Ciğer, vücuttaki zararlı maddeleri nötralize eder ve safra yoluyla dışarı atılmasını sağlar. Toksik olan safradır, ciğer değil. Tüketirken içiniz rahat olsun.
 
Aklınızda bulunsun
 
Daha temiz koşullarda sunulması nedeniyle birçok annenin tercihi kuzu ciğerinden yana.  Bunun yanı sıra dana ve tavuk ciğerini de tercih edebilirsiniz. Tavuk ciğeri daha yumuşak olduğundan bazı anneler ilk olarak bununla başlamayı da tercih edebiliyor. Ciğerin türü ne olursa olsun en önemlisi taze tüketilmesi. Bu konuda uzmanların tavsiyesi ciğerin 2 gün içerisinde tüketilmesi yönünde.
 
Ciğeri tüketmeden önce üzerindeki zarı mutlaka iyice temizleyin. Arnavut ciğeri, tava ciğer pek çok coğunun severek tükettiği yiyeceklerden. Ciğer yemek tarifleri için tıklayın.
 
Uyarı
 
Birçok yerde ciğer bulmak mümkün fakat söz konusu bebeğiniz sağlığı olunca ekstra özen göstermek gerekiyor. Alacağınız ciğerin mutlaka kaliteli ve güvenilir bir yerden olmasına dikkat edin.
 
Bebeğinize protein kaynaklarını dönüşümlü olarak verin. Kırmızı et, beyaz et ve ciğer… 

Genel olarak bebeğinize bir hafta içinde 15 gramdan fazla ciğer vermemenizde fayda var. Ciğer önemli bir demir kaynağı ve aynı zamanda A vitaminden çok zengin. A vitamini sağlık için çok önemli ama fazlası zararlı olabilir. Bebeğinizin ayına göre ne kadar ve ne sıklıkta ciğer vermeniz gerektiğini mutlaka doktorunuza sorun.
 
100 gram ciğerde;

Vitaminler

A vitamini 75337 IU
C vitamini 22.6 mg
B 12 58.2 mcg

Mineraller

Demir 6.1 mg
Magnezyum 17.0 mg
Fosfor 294 mg
Potasyum 211 mg
Sodyum 5.0 mg
Kalsiyum 5.0 mg

117 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Merhaba kızım 10 aylık 11 e girdi hala 8 kilo sağlıklı. kaşıkla ne verdiysem ağzını kilitliyor.eline ekmek karpua kavun verdiğimde suyunu az çekip kalanı çıkarıyor.bu daha ne kadar böyle...

    Superisi0306 - 30.06.2022
    Devamını Oku
  • Merhaba, Benim bebeğim tam 6 aylik ve üç gündür biberon ile mama reddi yaşıyoruz zaten emmiyor da. İncelediğim tum ornek ek gida menulerinde ya mama ya anne sutu yaziyor ama bunlari almayan bebeklerin...

    Merco - 03.06.2022
    Devamını Oku