Çocuk ve bebeklerde büyüme ve gelişme sorunu nasıl tespit edilir?

Dr. Demet Ilıkkan Videolar / Bebek-çocuk hastalıkları videoları

3 Kişi bu videoyu beğendi.

Büyümeyi ayırt etmemiz daha kolay. Çünkü elle tutulur parametrelerimiz var. Boyun uzaması, kilosunun artması gibi... Bunlar zaten 1 yaş bebeklerde aylık takiplerle doktor tarafından değerlendirilir. Olabildiğince beklentimiz her ay başına uygun şekilde bu büyümeleri alıyor olması. Bunu gerçekleştiremeyen bebekte kaynaklarını bulmaya çalışırız. Bunlar beslenmeden kaynaklanan sıkıntılar mı? Bebekten kaynaklanan herhangi bir hastalık bulgularının ilk belirtileri mi diye?

Gelişme daha ziyade onun vücudunun olgunlaşması ve vücudunun bir takım gelişme özelliklerini kazanması, yürümesi, hareketleri, bir takım nörolojik bulgularının ilerlemesi ile değerlendirdiğimiz bir özeliktir. Burada da bazı gerilikler nadiren de olsa önümüze çıkar. Sebebini ayırt etmek noktasında beslenme veya diğer altta yatan sorunları düşünürüz.

İnsanoğlu çok geniş bir aralıkta normale sahip bir canlı. Yürümek, emeklemek, oturmak... Bunlar tek bir ayda normali olmayan motor gelişimler. 9 aylıkta yürüyebilir 1.5-2 yaşında da yürüyebilir. Önemli olan altta yatan bu durumun gecikmesine engel olalabilecek olan nörolojik bir soruna sahip olmadığından emin olmak. Yine emeklemek, kimi bebek emeklemeden de yürüyebilir veya emekleyebilir. Kimi 6 aylıkta emekleye başlayabilir. Kimi 1 yaşında hala oturduğu yerde çok memnun dünyanın ona gelmesini bekleyebilir :)

Önemli olan çocuğun gelişimini değerlendirip, herhangi bu gelişimindeki sapmaların altında yatabilecek sorunları ayırt etmektir. Sorun olmadığı sürece bebeğin kendi takviminde ilerlemesine izin vermek lazım.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • merhaba canım ben gece uykusu öncesi ilk olarak emziriyorum sonrasında humana marka iyi geceler çayı veriyorum gayet mışıl mışıl uyuyor. ee arada tabi ki uyandırdığı oluyor mecbur o zaman da...

    hatiiceanne - 16.09.2019
    Devamını Oku
  • Merhaba canım, bu tür bir problemi bir arkadaşım yaşamıştı. Doktoru kullandığı mamanın şekerli yapısından kaynaklı olduğunu söylemişti. Sen hangi mamayı kullandık ilk olarak. Belki de...

    hatiiceanne - 13.09.2019
    Devamını Oku