Göğüslerdeki süt üretim kapasitesi neye bağlıdır?

Aile hekimi, Uluslararası sertifikalı emzirme danışmanı-Tijen Eren Videolar / Anne sütü videoları

0 Kişi bu videoyu beğendi.

Süt üretiminde her annenin farklı bir potansiyeli olabilir. Şunu söylemek lazım öncelikle, göğüslerin büyüklüğü ile sütün üretim miktarının direk bir ilişkisi yoktur. Her annede aşağı yukarı aynı sayıda kesecik ve aynı sayıda kanal vardır, göğüs uçuna açılan. Ve bunlar foksiyonel bölge olduğu için de göğüsün büyüklüğünden bağımsız olarak, her kadında aşağı yukarı aynı sayıda bulunmaktadır.

Fakat tabi ki bazı annelerde daha fazla süt varken, bazı annelerde ancak çocuğun ihtiyacını giderecek kadar süt olabilir. Bunun da sebebi aslında sadece fizyolojide değildir. Doğum sonrasında her annenin bebeği aynı aktiflikte olmamaktadır. Bazı annelerin bebekleri daha uykulu, biraz daha memeye gelmekte tereddütlüyken, bazı bebekler doğdukları andan itibaren çok talepkar bebeklerdir. Ve bu uyaranın çok fazla verilmesi, annenin göğsündeki üretimi daha hızlı bir şekilde başlatmaktadır. Halbuki emzirme danışmanlığı alan annelerde ve bebeğin desteklenmesi gerektiği durumların iyi ayırt edildiği durumlarda, her annenin bebeğine yetebilecek kadar süt üretebileceğini idda ediyoruz.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Merhabalar, hesaplanandan birkaç hafta önce doğum oldugu icin bende birçok şey icin bekleyerek ilerlemek istemiştim. Ek gıda da 6. Ay dolmadan hic denemeler yapmadım. 6. Ay olduğunda da 1-2 deneme...

    Aychoo - 23.11.2020
    Devamını Oku
  • Sevgili annelerim. Benim naçizane tavsiyem öncelikle bebeklerinize uyku eğitimi vermenizdir. Yazan annelerimin ortak diğer sıkıntısı uyku olduğunu gördüm. İnanın ki uyku sorunu bir çok sorunu da...

    Sacdem - 07.11.2020
    Devamını Oku