Pompalamak sütü arttırır mı?

Aile hekimi, Uluslararası sertifikalı emzirme danışmanı-Tijen Eren Videolar / Anne sütü videoları

5 Kişi bu videoyu beğendi.

Pompalamak sütü arttırır mı? Doğru şekilde yapılırsa ve gerektiği zamanda yapılırsa, evet. Şimdi sağmak olayın doğal sürecinde olan bir şey değil. Eğer bebekle anne ikilisi sürekli beraberse ve bebek aktifse, anne de onun ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumdaysa, o zaman tabi ilk tercih emzirmek olmalı. Fakat eğer bebeğin yorgun doğması söz konusuysa veya anneden uzak bakım verilecekse, yoğun bakımda bir süre kalması ya da desteklenmesi gerekiyorsa, o zaman doğumdan sonra hemen sağmak söz konusu olabilir. Ve yine normal bebek emzirir gibi üç saatte bir sağacak şekilde başlanmalıdır.

Fakat bunun dışında emzirme sonrası sağma, emzieme öncesi sağma, bunun gibi öneriler ancak anne bebek ikilisi değerlendirildikten sonra sağlıklı yapılabilir. Çünkü her annenin her bebeğin emmesine ya da emmemesine bağlı, kendi göğüslerindeki süt üretim miktarının az ya da çok olmasına bağlı, pompayla ilişkisi farklı olacaktır. İhtiyaç duyacağı pompa türü de farklı olacaktır. Yeniden yoğun bakımda bebeği olan bir anne hastane tipi pompaya gidecekken basit bir süt fazlalığını uzaklaştırmak isteyen anne elle sağmayla ya da basit bir el pompasıyla sağma yapmayla yeterli sonucu elde edebilecektir.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Merhaba, Benim bebeğim tam 6 aylik ve üç gündür biberon ile mama reddi yaşıyoruz zaten emmiyor da. İncelediğim tum ornek ek gida menulerinde ya mama ya anne sutu yaziyor ama bunlari almayan bebeklerin...

    Merco - 03.06.2022
    Devamını Oku
  • [b:1o3df9k8]Merhabalar. Kızım 6.5 aylık ve ben ek gıdaya geçiş döneminde bir hata yaptım meyveleri tadarak başladı şuan hiç bir çorbayı ya da sebze püresini yediremiyorum. Sadece meyveli yoğurt...

    nhl.cskn - 08.10.2021
    Devamını Oku