Sütü azaltan ve arttıran besinler

Aile hekimi, Uluslararası sertifikalı emzirme danışmanı-Tijen Eren Videolar / Anne sütü videoları

1 Kişi bu videoyu beğendi.

Sütü azaltan ve arttıran bazı besinler söz konusu olabilir.

Sütü azaltanlar daha çok da aslında bitki çaylarının tam bilinmeden kullanılmasıdır. Çünkü bütün bitki çayları sütü arttırır diye yanlış bir kanı var. Fakat bazı çaylar özellikle ada çayı gibi olanlar sütü azaltabilir. Bazı grip ilaçları, kullanılan bazı antihistaminikler de sütün azalmasına sebep olabilirler. Zaten annenin emzirme süresince, ne ilaç alırsa alsın mutlaka doktor gözetiminde olmasını öneriyoruz.

Sütü arttıran maddelere de galaktioklar diyoruz. Tıbben işe yaradığı gösterilmiş galaktioklar dışındakilere çok fazla itibar etmemek gerekir. Bunlardan birincisi rezenedir ve rezene grubu dediğimiz dereotu, kimyon, hem hazmı kolaylaştırır hem sütü artırırlar.

İkinci grup malt içecekler veya mayadır. Maya ve malt içecekler ki onların içinde de maya var, anne sütünü artırdığı gösterilmiş, tıbben kanıtlanmış bir diğer besin grubudur. Ki mayanın artık taplet formları da var. Yani illa o içecekleri tüketmekte gerekmeyebiliyor.

Çemen otu tabletleri de yurtdışında maalesef olan, ülkemizde bulunmayan fenugrec (fenugreek) adı ile satılan tabletlerdir. Yine kullanmadan doktora danışmak gerekir, tedarik edilse bile. Ama sütü artırdığı tıbben gösterilmiştir.

Bunun dışında sütü artıran tıbbi ilaçlar da var. Ama bunları bir doktora danışmadan kullanmak doğru olmayacaktır.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • bebeğim 6 ay geceleri anne sütü alan bebekti. gündüzleri de mama süt devam ettim. doğum kilosu 3350 şu an 7.5 aylık 9 kilo erkek bebek. ama şu 1 aydır asla ve asla ağzına mama sürmüyor...

    ayse58 - 24.09.2020
    Devamını Oku
  • Merhabalar. Benim bebeğim tam 9 ay 1 günlük ve yeni yumurta alerjisi teşhisi konuldu. Ek olarak buğday alerjisinden ve pekmez alerjisinden de şüpheleniyorlar. Ancak şuan için doktor buğdayı...

    -Merve- - 24.09.2020
    Devamını Oku