Sütün yettiği nasıl anlaşılır?

Aile hekimi, Uluslararası sertifikalı emzirme danışmanı-Tijen Eren Videolar / Anne sütü videoları

0 Kişi bu videoyu beğendi.

Süt miktarının yeterli olduğunun pozitif birkaç göstergesi vardır. Bunlardan en önemlisi, bebeğin aylık kontrollerinde altığı tartıdır. Fakat burda anneler içgüdüsel olarak belki, belki yanlış bir kanı sonucunda diğer annelerle kıyaslama içine girebiliyorlar. Kiminin bebeği 1.200 gram almışken, bir diğerinin ki 700 gram almış olabiliyor. Fakat bu oranlar çok kişisel oranlardır. Bizim doktor olarak beklediğimiz, beklentimiz yenidoğanın en azından bir ay içinde 600 gramın altında almamasıdır. Eğer bebeğiniz 600 gramın üstünde kilo alıyorsa, biz anne sütünün yeterli olduğunu kabul ediyoruz. Peki napalım? Eve hassas tartılar alıp bebeği her gün tartalım mı? Buna da hiç gerek yok. Bebeğin bezlerini sayarak anne sütünü yeteri kadar aldığından emin olabiliriz. Üç günlük bir bebeğin günde en az üç kez çişli bezini görmek istiyoruz, ıslattığı bezini. Altıncı günden itibarende 24 saat içinde en az 6 tane ıslak bez değiştiriyorsak, o zaman anne sütünü bebeğin yeteri kadar aldığını kabul ediyoruz. Bunun dışındaki göstergelere pek fazla itibar etmemek gerektiğini düşünüyorum.

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku