Uzman Diyetisyen Müge Özyurt Şafak

NE KADAR ENERJİYE İHTİYACIMIZ VAR?

Hamilelikte bebeğin gelişimi, bebeğinizi besleyecek olan plasenta, kan damarlarının ve dokuların oluşumu için enerji ihtiyacı artar. Ancak bu 2 kişilik yemeniz gerektiği anlamına gelmiyor.

Bebek her koşulda enerji ihtiyacını annenin depolarından karşılayacağı için yeterli ve dengeli beslenen bir anne adayının 1.trimester da enerji eklemesi yapmasına gerek yoktur. Özellikle 20.haftadan itibaren gereksinimler artmaya başlar. Gebeliğin 2.Trismester'nda anne adayının beslenmesine günde 300 kalori, 3.Trismester'da ise günde 450 kalori enerji eklenmesi önerilir.

Bu miktarları gözünüzde çok büyütmemenizi öneririm. 300 kalori bir ara öğün yerine geçen 1 adet yağsız tost ve 1 bardak ayran veya dışarıda içtiğiniz 1 kâse çorba ya da 1 paket gofrete denk gelir.

Hamilelikte kalori hesabı yapmak, günlük kalori alımını arttırmak değil de besinlerin kalitesine ve içeriğine dikkat etmek bu noktada çok önemlidir.

Anne adaylarının günlük 1850 – 2200 kalori arasında enerji almaları yeterlidir. Günlük enerjinin %15-20'si proteinlerden, %25–30'u yağlardan, %50-55'i de karbonhidratlardan sağlanmalıdır.

Mide bulantısıyla baş etme yöntemleri için bir sonraki sayfaya tıklayın.


Yazar : Seda Sümer
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
389 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Selamlar, öncelikle tarif için teşekkürler. Size sorum ruşeym yerine başka ne kullanabiliriz? Ben hiç kullanmamıştım, doktorumuz tahıllı mamaları önermişti hipp markasının ve arılac...

    sudenaz27 - 06.04.2021
    Devamını Oku
  • Evet gerçekten harika tarifler var ama her zaman hepsini yapmak mümkün olmuo. Özellikle bizim ki gibi kıpırdak bi yumurcağınız varsa Ek gıda olarak ne kullanıyosun cnm? Arılac/aptamil gibi...

    YasO99 - 24.02.2021
    Devamını Oku