Armut faydalari

Armutta B1, B2, B3, C Vitamini, folik asit, fosfor, potasyum ve kalsiyum mineralleri bulunur. İçinde iki tip şeker var. Glükoz ve früktoz. İçindeki lif sayesinde bebeğinizin kabızlık sorunu varsa size yardımı dokunacak gıdalar arasında.
 
Armutun sindirimi kolay. Reflüsü olan bebekler için de iyi bir yiyecek. Kabuğunun da sindirilmesi zor değil. Bebeğiniz çok küçük değilse armutu kabuğuyla beraber verebilirsiniz. Olgun olan armutların sindirimi hayli kolay olduğundan, bebeğiniz 8 aylıktan büyükse armutu buharda pişirmeye pek de gerek yok. 

Armut tatlisi ve armut reçeli akla ilk gelen armutlu tarifler. Daha fazla besleyici tarif arıyorsanız bir de Gurme Bebek'in armutlu tariflerine göz atın.
 
Aklınızda bulunsun
 
Armut tüketmek için ve almak için en uygun zamanı Ağustos-Mart ayları.
İyi bir armut kokusundan belli oluyor.  Sapının ucunun da bir parça yumuşak olması iyi.
Eğer yeterince olgun görünmüyorsa ağzı hafifçe kapatılan bir kese kağıdı içinde oda sıcaklığında biraz bekletmek işe yarar.
 
Uyarı
 
ABD’de yapılan bir araştırmaya göre armut üretimi sırasında yüksek oranda tarım ilacı kullanılıyor. Mevsiminde tüketmeye özen gösterin.
 
Armutun diüretik bir yapısı var. Bebeğiniz ishalse armut vermek için biraz bekleyebilirsiniz.

Armut doğal olarak hafif bir mum tabakası ile kaplıdır. Ziraatçılar meyvenin besin ve nemlilik kaybını önleyen bu mumu taklit edip mumlayabiliyorlar meyveleri. Özellikle deveci armudunda elinizle hissebilirsiniz. Bunların yenilebilir mumlar olduğu söyleniyor. ,fakat nolur nolmaz risk almamak için ılık suda yıkayarak  bu mumdan kurtularak bebeklere verilmesinde fayda var.
 
1 orta boy armutun içinde;
 
38 IU A vitamini
7 mg C vitamini
0.2 mg B1 vitamini
0.25 mg B2 vitamini
198 mg Potasyum
82.4 mg Fosfor
12 mg Magnezyum
15 mg Kalsiyum
0 mg Sodyum
0.26 mg Demir

43 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • merhaba canım ben gece uykusu öncesi ilk olarak emziriyorum sonrasında humana marka iyi geceler çayı veriyorum gayet mışıl mışıl uyuyor. ee arada tabi ki uyandırdığı oluyor mecbur o zaman da...

    hatiiceanne - 16.09.2019
    Devamını Oku
  • Merhaba canım, bu tür bir problemi bir arkadaşım yaşamıştı. Doktoru kullandığı mamanın şekerli yapısından kaynaklı olduğunu söylemişti. Sen hangi mamayı kullandık ilk olarak. Belki de...

    hatiiceanne - 13.09.2019
    Devamını Oku