Avokado

 

Avokado küçük gurmeniz için harika bir besin kaynağı. Krema gibi dokusu ve tadıyla tam ona layık. Avokado için “Doğanın mükemmel yiyeceği” denir. Nedeni ise basit. Bir insanın ihtiyacı olan gıdanın hemen hemen tümünü bünyesinde barındırıyor. 

 

Avokado hangi ayda meyve verir ve hangi mevsimde yenir?

Kasım-Aralık ayları avokado tüketmenin tam zamanı (1) 

Aşılı bir avakado fidanından fidanı diktikten sonra en az 2 yıl sonra meyve alabilirsiniz. Genellikle sonbaharın bitimi yaz ayının başlangıcı sırasında çiçek vermeye başlamakta olan bu ağaç türleri yaklaşık olarak 10 ay sonrasında çiçeklerini meyveye dönüştürmektedir (2).  
 

 

 

Avokadonun faydaları nelerdir?

Bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimi için muhteşem bir yağ kaynağı. İçinde sodyum ve kolesterol da yok. İçindeki folat, lif, potasyum, E vitamini, demir ile tam bir sağlık bombası... 

 

Avokado kaç kaloridir?

Bir avokado (yaklaşık 140gr) kalorisi 224 kcal dir, ortalama 19 mikrogram betakaroten ve 3.5 gram yağ içeriyor. 

Avokado yağı bebeğinizin sinir sistemi ve beyin gelişimi için mükemmel bir destek. Üstelik avokadodaki yağ anne sütündeki yağ ile büyük benzerlik taşıyor. Bebeğinizin ilk yıllarında büyümesi için karbonhidrat ve yağa ihtiyacı var. Avokado faydalari ile  bu noktada yardımınıza yetişiyor. Özellikle onu çeşit çeşit gıdalarla tanıştırırken her an elinizin altında olabilir. Dilerseniz ezip, şeftalisine, armuduna, muzuna veya yoğurduna karıştırabilirsiniz.

 

Hamileler ve yetişkinler günde ne kadar avokado tüketmelidirler?

Yetişkinler için de günde bir avokado tüketmenin kalp sağlığına faydasını gösteren bilimsel çalışmalar var (3). Avokado tüketimi kolesterol azaltıcı, orta yağ içerikli bir diyet ile, kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabiliyor (4)

 

Avokado bebeklere kaç aylıkken verilir? 

Kimi doktorlar küçük gurmenizin 4. ve 6.aylar arasında avokado ile tanışabiliceğini belirtirken (5), kimisi de avokado bazlı alerji vakalarının son dönemlerde artış göstermesinden dolayı, avokadoya başlamanın 1 yaş itibari ile daha güvenli olacağını vurgulamakta. Bundan dolayı, eğer siz de bebeğinize erken yaşta avokado vermek istiyorsanız, ailenizde alerji geçmişi olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Eğer ailenizde alerji var ise, bebeğinizi avokado ile tanıştırmak için biraz daha beklemenizde fayda var. 

 

Bebeklere günde ne kadar avokado verilmelidir?

4-6 aylık bebeklere günlük 2 ila 4 yemek kaşığı, 6-8 aylıklar bebeklere 4 ila 6 yemek kaşığı, 9-12 aylık bebeklere ise 4 ila 8 yemek kaşığı avokado verebilirsiniz (6). Ancak her ne kadar avokado çok faydalı olsa da, her gün aynı besini vermek yerine bebeğinizin öğününü çeşitlendirmek,  farklı tat ve dokulara alışması ve dengeli beslenmesi açısından da önemli olacaktır.

 

Aklınızda Bulunsun

Avokado alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Koyu yeşil renkteki avokadoları seçmekte yarar var. Çok yumuşak olmaması da iyi olur. Sert avokadoları oda sıcaklığında bekletirseniz bir iki gün içinde yumuşarlar.  

 

Avokado kaç günde bozulur?

Avokado çabuk kararan bir meyve olduğundan keser kesmez üzerine limon ya da turunçgil suyu sıkarak bunu geciktirebilirsiniz. Eğer bir avokadonun sadece yarısını kullanacaksanız diğer yarısını çekirdekle bırakıp ışık almayacak şekilde alüminyum folyoyla veya streç filmle sararak buzdolabında saklayabilirsiniz. Avokado bu şekilde bir güne kadar dayanacaktır (7).

 

Avokado nasıl yenir? 

Avokadoyu pişirmeye gerek yok. Bebekler için soyup ezmeniz yeterli olacaktır. Sizler için de bu mucize besini soyup dilimledikten sonra salatalara eklemenizi öneririz. Avokado ile hazırlayabileceğiniz sayısız tarif için tıklayın.

 

299 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku