Faydaları

İçinde çok yüksek oranda protein olduğu için daha erken aylarda küçük gurmenizin minik midesi kuru fasulye sindirebilecek kapasitede olmuyor. Protein ve anorganik tuzlar bakımından çok zengin olan kuru fasulye, kemik yapısının güçlenmesine de yardımcı oluyor.

Aklınızda bulunsun

Eğer kuru fasulyeyi yanında tam pirinç ya da tam buğday ekmeği gibi bir tam tahıl kaynağı ile birlikte servis ederseniz, bebeğiniz o gün ihtiyaç duyduğu proteini tam olarak almış olacak.

Çünkü kuru fasulye gibi bitkisel protein kaynaklarında, hayvani protein kaynaklarında (et gibi)  olan temel amino asitlerin hepsi yok. O nedenle onu tam tahıllarla birlikte verirseniz tüm amino asitleri birden almış olacak.

Uyarı

Unutmamak gerekir ki kuru fasulye de gaz sorununa yol açabilir. O nedenle bebeğinizin sindirim sisteminin buna hazır olmasını beklemek gerekiyor. Gazla baş etmenin yolları için tıklayın.

Etli kuru fasulye tüm aile için besleyici ve leziz bir menü olsa da bebeğiniz etleri çiğnemede zorluk yaşayabilir. İsterseniz kıymalı yapabilir ya da kuru fasulye ezmesi ve tatlı kuru fasulye tariflerini deneyebilrisiniz. Gurme Bebek'in bebeklere özel kuru fasulye tariflerine bakmak için tıklayın

Püf noktası

Kuru fasulyeyi ve diğer bakliyatları unutmaz da bir gece önceden ıslatırsanız, ertesi gün pişirme süresi kısalacaktır. Ama ıslatmadan önce yıkamakta fayda var. Kuru fasulyeniz ıslatıldıktan 6-8 saat sonra pişmeye hazır hale gelecektir. Sonra üzerini kaplayacak kadar su pişmesi için yeterli olacaktır.

Kuru fasulyenin diğer bakliyatlarda olduğu gibi pişirmeden önce en az 6 saat suda bekletilmesi ve pişirirken de köpüğünün alınması gerekli. Bu ıslatma işlemi bakliyatların gaz yapma olasılığını da düşürecektir. Islatma sayesinde gaz yapan olagosakkaritler ıslatma suyuna geçer. Bu nedenle bakliyatları ıslattığınız suyu pişirme sırasında kullanmayın. Islatma suyunu dökün ve ardından bakliyatı su altında yıkayın. Ondan sonra pişirmeye başlayın.

Bakliyatları pişirirken 3 bardak suya 1 bardak kuru gıda ölçüsünü kullanabilirsiniz. Ama eğer kullandığınız bakliyatı bir gece önceden ıslatmadıysanız ölçüyü 1’e 4, hatta 1’e 5 şeklinde yapabilirsiniz.
 
1 bardak pişmiş kuru fasulyede;

Protein  44.8 g
A vitamini 14.7 IU
C vitamini 8.3 mg 
Kalsiyum 359 mg 
Demir 17.2 mg 
Magnezyum 294 mg 
Fosfor 745 mg 
Potasyum 2742mg 
Sodyum 20.2 mg

59 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku