Nohut faydalari
 
Nohut, içinde tryptophan adlı bir madde barındırıyor. Bu da mutluluk hormonu olan seratoninin ve uyku hormonu olan melatoninin salgılanmasını destekliyor. Ayrıca nohutun anne sütünü arttırıcı bir etkisi olduğu düşünülüyor. Nazlı bebeklerin anneleri için de iştah açıcı bir etkisi olduğunu ekleyelim.
 
Etli nohut yahniden bıktıysanız işte size nohutlu mücverden ciğerli nohutlu bebek mamasına birçok orijinal nohut yemegi...Gurme Bebek'in tüm nohut yemegi tarifleri icin tıklayın.

Aklınızda bulunsun

Nohutu pişirmeye hazırlamak için iki yönteminiz var. Tencereye 1 bardak nohuta 2-3 ölçek su hesabıyla nohut ve su koyun ve beş dakika kaynatın. Daha sonra ateşten alıp bir kenarda iki saat bekletin. Bu birinci yöntem...

İkinci yöntem ise, yıkadığınız nohutları yine 1 bardak nohuta 2 bardak su olacak şekilde bir tencerede ıslatıp beklemek. Araştırmalar bu sürenin en az 4 saat olması gerektiğini gösteriyor. Bu dört saatin sonunda nohutun içindeki fitaz enzimler aktive oluyor. Dilerseniz nohutu bir gece önceden ıslatıp sabaha kadar da bekletebilirsiniz. Bu durumda ıslattığınız nohutu sabaha kadar buzdolabında tutmanız daha iyi sonuç verecektir. Bu yöntemler sayesinde nohutun pişme süresi de kısalacaktır.

Hangi yöntemi denerseniz deneyin, nohutu ıslattığınız suyu daha sonra dökün, pişirme sırasında kullanmayın. Islattığınız suyu döktükten sonra nohutları suyun altında iyice yıkamanız gerek. Bu sayede nohutun bebeğinize gaz yapma ihtimalini de azaltmış olacaksınız. 
 
Bazı anneler nohutu haşladıktan sonra tek tek tümünün dışındaki ince zarı soymayı tercih ediyor. Oldukça el oyalayan ve zahmetli bir prosedür olsa da, bebeğinize nohutu bu şekilde vermeyi de deneyebilirsiniz. 
 
Nohutu pişirirken bir tutam kimyon ya da muskat cevizi rendesi katarsanız gazı gidermeye bu da yardımcı olacaktır. 
 
Uyarı 
 
Diüretik (idrar söktürücü) bir yiyecek. Gurmeniz ishalse su kaybını artırmamak için vermeden önce doktorunuza sorun.
 
İshalle baş etmenin yolları için tıklayın. 
  
1 bardak (164 gram) haşlanmış nohutta; 
 
Protein 14.5 g 
A vitamini 44.3 IU 
C vitamini 2.1 mg 
K vitamini 6.6 mg 
Folat 282 mcg 
Kalsiyum 80.4 mg 
Demir 4.7 mg 
Magnezyum 78.7 mg 
Fosfor 276 mg 
Potasyum 477 mg 
Sodyum 11.5 mg

68 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku