Faydaları
 
Patlıcanla ilgili farklı söylemler çok oldu. Besleyici bir özelliği olmadığına dikkat çekildi. Ancak son araştırmalar patlıcanın iyi bir besin kaynağı olduğunu gösteriyor.
 
Aklınızda bulunsun
 
Patlıcan seçerken parlak kabuklu olanları tercih edin. Kabuğunun rengi capcanlı görünsün gözünüze. Üzerinde çizikler olan patlıcanları almayın.
 
Patlıcanı pişirirken önerebileceğimiz yöntemler ise buharda haşlama, kızartma ya da fırınlama. Ama bunların arasından birini seçmek istiyorsanız buharda pişirmeyi öneririz. Bu sayede çok yumuşak olacak. 
 
Uyarı
 
Patlıcan nikotin içerdiğinden bebekler için pek tavsiye edilmiyor. Siz de bebeğinize patlıcan yemeği vermeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Diüretik (idrar söktürücü) bir yiyecek. Gurmeniz ishalse su kaybını artırmamak için vermeden önce doktorunuza sorun. Ancak bebeğiniz kabızlık sorunu yaşıyorsa patlıcan yemekleri menünüze koyabilirsiniz.
 
Bazı üreticiler patlıcanın uzun süre dayanması ve transferi sırasında bozulmaması için üzerine özel bir cila sürüyorlar. Bebeğinize vereceğiniz patlıcanı mutlaka soyun. Kabuklarını üzerinde bırakmayın. Bebeğiniz gereksiz yere kimyasallarla haşır neşir olmasın.
 
1 bardak buharda pişmiş patlıcanın (99 g) içinde;
 
Protein 08 g
A vitamini 36.6 IU
C vitamini 1.3 mg
K vitamini 2.9 mcg
Folat 13.mcg
Kalsiyum 5.9 mg
Magnezyum 10.9 mg
Fosfor 14.8 mg
Potasyum 122 mg
Sodyum 237 mg
Omega 3- 14.8 mg
Omega 6- 77.2 mg
Lif 2.5 g
Şeker 3.2 g
Kalori 32.7

28 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku