Salatalık faydaları

Özellikle sıcak havalarda, salatalık nam-ı diğer hıyar bizler için hem besleyici hem serinletici bir lezzet. İçinde A vitamini ve C vitamini var. Kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosforun yanı sıra bir miktar Omega 3 dahi içeriyor. Salatalık kalorisi düşük olduğundan kilo vermek isteyen anneler için de harika bir atıştırmalık. Kalın kalın doğranmış domates, biber ve salatalıktan oluşan bir salata hem çocukların elleriyle yiyebilmesi için hem de bizler için lezzetli ve besleyici bir yaz lezzeti. Salatalık yoğurt harika bir kombinasyon. Cacık tüm çocukların bayıldığı bir yan yiyecek. Yoğurt salatalık ile dip sos hazırlayıp taze sebzeleri batırmayı da teklif önerebilirsiniz. Salatalıklı Gurme Bebek tarifleri için tıklayın.

Aklınızda bulunsun

Salatalığın kabuğunu siz güvenle tüketebilirsiniz. İyice yıkadıktan sonra tabii ki. Ancak bebeklerin sindirim sistemi için biraz kalın olabiliyor. Bebeğinize salatalık vermeden önce kabuğunu soymanızda fayda var. Bu hem sindirimi için iyi hem de bebeğinizin gereksiz yere kimyasallarla haşır neşir olmasını da engellemiş olursunuz. Çünkü üreticiler çoğu zaman salatalığın  daha uzun dayanması için üzerine bir cila sürüyorlar ve bu cila hepimizin sağlığı için zararlı.

Salatalığın içindeki çekirdekleri  çıkarmayı seviyorsanız unutmayın ki bu çekirdeklerin besin değeri hayli yüksek. O yüzden Gurme Bebek salatalığın çekirdeklerini çıkarmamanızı öneriyor.

Bunun dışında dişleri kaşınan bebeğiniz için de iyi bir diş kaşıyıcı. Bebeğinizin dişlerini kaşırken salatalığı çok büyük ısırıp yutmasından endişe ediyorsanız, bu iş için üretilen meyve sebze filelerini kullanabilirsiniz.

Bebeğinizi 8. ayda salatalıkla tanıştırabilirsiniz.
 
Uyarı 
 
Bizler için sorun olmasa da bazı anneler salatalığın bebeklerine gaz yaptığını söylüyorlar. Siz de minik gurmenize salatalık verince gaz yapıp yapmadığına dikkat edin. 
 
Diüretik (idrar söktürücü) bir yiyecek. Gurmeniz ishalse su kaybını artırmamak için vermeden önce doktorunuza sorun. Ama eğer kabızlık sorunu yaşıyorsa işte o zaman gönül rahatlığıyla salatalık verebilirsiniz. 

Salatalıklı Tarifler

Armutlu yoğurtlu salatalık için tıklayın
Çipura salatası için tıklayın
Kahvaltılık patates püresi(Casus Peynir) için tıklayın

Salatalıklı yoğurtlu dip için tıklayın
Salatalıklı ceviz için tıklayın
Yeşil mercimek salatası için tıklayın100 gram salatalıkta;
 
A vitamini 105  IU 
C vitamini 2.8 mg 
K vitamini 16.4 mcg 
Folat 7 mcg 
Kalsiyum 16.0 mg 
Magnezyum 13 mg 
Fosfor 24.0 mg 
Potasyum 147 mg 
Omega 3- 5.0 mg 
Omega 6- 28.0 mg 
Protein 0.7 g 
Kalori 15

53 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku