Turpun faydaları

Turp folik asitten, C vitamininden, kalsiyum ve demirden zengin bir gıda. Yüksek oranda potasyum barındırıyor. Liften zengin, sindirimi kolaylaştırıyor. Kabızlığa da iyi geliyor. Bağışıklığı güçlendiriyor. Anne sütünü de arttırdığı biliniyor. Soğuk algınlığı sırasında vücud direncini destekleyici bir yapısı var. Üstelik iştah açıyor.

Öksürüğe karşı siyah turp bal kürü ise annelerin sıkça tavsiye ettiği bir besin. Turpun ortasından  bir delik açıp üzerine biraz bal koyun ve gece boyunca balın kara turp içinden akıp altına koyduğunuz bir tabağa dökülmesini bekleyin. Ertesi gün bunu 1 yaş üstü bebekler için öksürüğe karşı kullanabilirsiniz.

Gurme Bebek'in turp tariflerine göz atmak için tıklayın.

Aklınızda bulunsun

Turp genel olarak tüm mevsimlerde bulunabilen bir yiyecek ancak en sulu olduğu mevsim kış. Üzerinde yarıklar ve ezikler olan turpları almamaya özen gösterin. Yeşil yaprakları hala üzerlerinde olanlar daha uzun süre taze kalırlar, onları tercih edin. Ama eve geldikten sonra yaprakları kesebilirsiniz, bu sayede turpun içindeki besleyici yapının yaprakları besleyerek azalmasını önleyebilirsiniz. Bir buzdolabı poşetinde, buzdolabında yaklaşık bir hafta taptaze kalacaktır.

Uyarı

Turp bebeğinizin taze sindirim sistemi için biraz zorlayıcı bir yiyecek olabilir. 9. aydan sonra az az başlayabilirsiniz. Diüretik (idrar söktürücü) bir yiyecek. Gurmeniz ishalse su kaybını artırmamak için vermeden önce doktorunuza sorun.
 
  
Bebeğiniz sindirim güçlüğü çeken bir bebekse turp vermek için acele etmeyin. Bazı bünyeler turp gibi gıdaları hemen sindiremiyor. Gaz sorunu yaratabiliyor. Ayrıca tiroid bozukluğu olanların da turp yemesi önerilmiyor.

Annelere not: Turp yaprağı; beta-karoten, C vitamini, E vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini (folat) ile kalsiyum minerali açısından iyi bir kaynaktır. Bu özellikleriyle yaşlama etkilerini geciktirmekte önemli bir rol oynar, tıpkı turpun kendisi gibi. Ayrıca hafızayı güçlendirir, yaşa bağlı hafıza performansındaki düşüş hızını yavaşlatır. 

Turp yapraklarını nasıl tüketebilirsiniz?

*Çorbalara ilave ederek
*Ispanak yemeği gibi pişirerek
*Salatalara ilave ederek

100 gram turpta;

A vitamini 7 IU
C vitamini 14.8 mg
Folat 25 mcg
Sodyum 39 mg
Potasyum 233 mg
Kalsiyum 25 mg
Magnezyum 10 mg

47 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku