Çocuğum obez kategorisinde mi?

Çocuklar, sürekli büyüdükleri için obezite kriteri konusunda sabit bir rakam yok. En kolay ve doğru belirleme yöntemi  kilonun, boyun metre cinsinden karesine bölünmesiyle elde edilen vücut kitle indeksi (VKİ) değerleridir.

VKİ çocuk ve gençlerde yaşa ve cinsiyete göre elde edilmiş olan, toplumun kendi referans değerleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmektedir. Bu konuda doktorunuzdan destek almanızda fayda var.

Çocukların ileride obez olmasını önlemek için nelere dikkat etmek gerekir?

Marketlerden alınan meyve suyu, kola, çikolata, gofret, cips gibi kolay tüketilen yiyecekleri evde bulundurmamak gerekir.

Çocuğunuz kendi davranışlarının büyük bir kısmını sizden öğreniyor. Bu konuda ona örnek olmamanızda fayda var. Mutlu, huzurlu bir aile sofrası düzeni oluşturmak ve bu sırada sizin de kendi yediklerinize özen gösterdiğinizi görmesi çocuğunuz için önemli bir adım...

Çocuğunuzun etki altında kaldığı reklamlara çok dikkat edin. Reklamların gerçek dışı dünyasında mutluluğun ancak atıştırarak gerçekleşebileceği mesajı veriliyor olabilir. Cicili bicili ambalajlar içinde sunulan yiyecekler çocuğunuzun ilgisini çekecektir mutlaka. Anne baba olarak çocuklara bu dünyanın gerçek dışı bir dünya olduğunu anlatmakta fayda var.

Obezite oluşumunda tüketilen besinlerin kalori içeriği kadar yeme hızı da önem taşır. Yemek ne kadar hızlı yenirse, yemeğin bitmesinden önce gelişen doygunluk hissi de o kadar az olur. Bu nedenle çocuğunuza yavaş yemek yemeyi ve iyi çiğnemesi gerektiğini öğretin. Şekerli ve gazlı içecekleri de mümkün olduğunca tüketmemesine özen gösterin.

Çocukların öğün aralarındaki “atıştırma” eğilimlerine dikkat edin. Yemek aralarında acıktığını farkettiğinizde şekerli bir yiyecek vermeyin.

Çocuklarınızı şekerli gıdalarla ödüllendirmeyin.

Eğer çocuğunuz okula gidiyorsa okul yemekleri ve kantinlerde satılan ürünleri de bu bilinçle tüketmesi konusunda çocuklarınızı uyarmalısınız. Beslenmenin sıklığının azalması, bir veya iki öğün yemek yeme, besinlerin yüksek kalori içermesi, karbonhidrat ve yağdan zengin olması kilo alma riskini artırır.
 
Çocuklarda obeziteyi engellemek için neler yapmak gerekir?

Çocuğunuzun mümkün olduğunca hareketli bir yaşamı benimsemesini sağlayın. Öncelikle siz ona örnek olun. Bunun için asansör yerine merdiveni tercih edin. Kısa mesafelerde toplu taşımayı daha az kullanın ve ulaşmak istediğiniz yere birlikte yürüyerek gidin. Televizyon ve bilgisayar başında daha az oturun ve çocuğunuzu da bu konuda ikaz edin. Hatta bu süreyi 2 saatten aza indirin. Ayrıca çocuğunuzu spora yönlendirmeyi de ihmal etmeyin.

Obezite nasıl tedavi edilir?

Obezite tedavisi diyetisyen, doktor ve hasta işbirliği içinde yapılmalıdır. Tedavinin en önemli amacı, hayat boyu kilo kontrolünün sağlanması ve beslenme ile sporun yaşam biçimi haline getirilmesidir.

Beslenmenin düzenlenmesi ve hareketin artırılması temel tedavi yaklaşımını oluşturur. Çocukluk çağı obezitesinde belli özel durumlar dışında ilaç tedavisi kullanılmaz. Ancak morbid obezite ve insülin direnci durumu var ise ilaç tedavisi eklenebilir. Obezite tedavisi uzun süren bir süreçtir. Bu konuda ailenin desteği de çok önemli. Ailenin sabırlı olması ve çocuğu doğru yönlendirmesi gerekiyor.