Çocuğum neden kabız oldu? 
 
Katı gıdaya geçen bebeklerde kabızlık sık rastlanan bir sorun. Genelde anne sütüyle beslenen bebekler katı gıdaya geçtiklerinde kabız olmaya daha fazla meyilli oluyorlar. Çünkü onların minik mideleri kolay sindirilebilen anne sütüne alışkın. 

Kabızlığın bunun dışındaki nedenleri ise düşük lif ve az sıvı içeren gıdalarla beslenmeleri. 
Genelde çocukların az sıvı alıp, yediklerinin de yeterince lif içermemesi kabızlığa neden oluyor. Bir de süt ve süt ürünlerini fazla tüketmek de kabızlık yapıyor. 
  
Kabızlığa karşı bebeğime ne yedirmeliyim? 
 
Küçük gurmenizin diyetinde yapacağınız değişiklikler kabızlıkla baş etmesine yardımcı olacaktır. 
Küçük gurmenize gün boyu bol miktarda su içirin. Liften zengin meyve, sebzeler yedirin.  Bunların dışında tam tahıl ürünleri ve kepekli ekmek de kabızlık için iyi bir ilaç. 

4 ay civarındaki bebekler için sulandırılmış üzüm ya da erik suyunu doktorunuza danışarak verebilirsiniz. 
 
Kabızken yiyebilecekleri; 
Kayısı, kuru erik, şeftali, taze erik, armut, ıspanak, bezelye, kavun, kırmızı biber, yulaf, bal kabağı, salatalık, semizotu, turp, yer elması, pancar, patlıcan, kabak, çiğ havuç. 
  
Kabızken bebeğime neler vermemeliyim? 
 
Muz, süt, çikolata, patates kızartması, pirinç, pişmiş havuç, ayva 
 
Kabızlık sorununu çözmek için beslenmenin dışında neler yapabilirim? 
 
Çocuğunuz bebeklik çağındaysa karnına saat yönünde masaj yapın. Masajdan önce ellerinizi birbirine sürterek ısıtın ve sıcak ellerle masaj yapın. 
 
Bebeğinizi sırt üstü yatırıp ayaklarını sanki bisiklete biniyormuş gibi hareket ettirebilirsiniz. Bu da bağırsak hareketlerini hızlandıracaktır. 
 
Bunun dışında bebek ya da çocuk olsun fark etmez; ılık su dolu küvette oturtmak da çok faydalı oluyor. 
 
Çocuğunuz tuvalete oturacak kadar büyükse her gün aynı saatte tuvalete oturtun. Tuvaleti olmasa bile oturtup en az on dakika oyalayın. Bu sayede bedeni her gün o saatte tuvalete oturacağını bilir ve sindirim sistemini ona göre düzenler. En az on beş gün sabredin. Bir süre sonra tam o saatte tuvaletinin geldiğini göreceksiniz. Çocuğunuzun ayakları yere değmiyorsa ayaklarının altına bir yükselti koyun. Ayaklar yere değmeden tuvalet yapmak hiç kolay değil. Bir yükseltiye bassın ve oradan destek alsın. 
 
Sabahları aç karnına, kahvaltı öncesinde bir armut, biraz ılık su verebilirsiniz.

Yazar :
193 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Bence kullanmayın. Çünkü böbrekleri yorma ihtimali yüksek. Tuz sonuçta onların içeriği. Yopurt suyu ve suyu ilede kabartabilirsiniz kekinizi.

    Gamze. - 29.11.2018
    Devamını Oku
  • Merhaba bebeğiniz 7,5 aylık olduğuna göre biz size 8-12 ay beslenme tablolarımızın linkini veriyoruz inceleyin size fikir verecektir. Anacak unutmayın her bebek farklıdır ihtiyaçları bünyesi de...

    Gurmebebek - 20.08.2018
    Devamını Oku