Çocuğum neden kabız oldu? 
 
Katı gıdaya geçen bebeklerde kabızlık sık rastlanan bir sorun. Genelde anne sütüyle beslenen bebekler katı gıdaya geçtiklerinde kabız olmaya daha fazla meyilli oluyorlar. Çünkü onların minik mideleri kolay sindirilebilen anne sütüne alışkın. 

Kabızlığın bunun dışındaki nedenleri ise düşük lif ve az sıvı içeren gıdalarla beslenmeleri. 
Genelde çocukların az sıvı alıp, yediklerinin de yeterince lif içermemesi kabızlığa neden oluyor. Bir de süt ve süt ürünlerini fazla tüketmek de kabızlık yapıyor. 
  
Kabızlığa karşı bebeğime ne yedirmeliyim? 
 
Küçük gurmenizin diyetinde yapacağınız değişiklikler kabızlıkla baş etmesine yardımcı olacaktır. 
Küçük gurmenize gün boyu bol miktarda su içirin. Liften zengin meyve, sebzeler yedirin.  Bunların dışında tam tahıl ürünleri ve kepekli ekmek de kabızlık için iyi bir ilaç. 

4 ay civarındaki bebekler için sulandırılmış üzüm ya da erik suyunu doktorunuza danışarak verebilirsiniz. 
 
Kabızken yiyebilecekleri; 
Kayısı, kuru erik, şeftali, taze erik, armut, ıspanak, bezelye, kavun, kırmızı biber, yulaf, bal kabağı, salatalık, semizotu, turp, yer elması, pancar, patlıcan, kabak, çiğ havuç. 
  
Kabızken bebeğime neler vermemeliyim? 
 
Muz, süt, çikolata, patates kızartması, pirinç, pişmiş havuç, ayva 
 
Kabızlık sorununu çözmek için beslenmenin dışında neler yapabilirim? 
 
Çocuğunuz bebeklik çağındaysa karnına saat yönünde masaj yapın. Masajdan önce ellerinizi birbirine sürterek ısıtın ve sıcak ellerle masaj yapın. 
 
Bebeğinizi sırt üstü yatırıp ayaklarını sanki bisiklete biniyormuş gibi hareket ettirebilirsiniz. Bu da bağırsak hareketlerini hızlandıracaktır. 
 
Bunun dışında bebek ya da çocuk olsun fark etmez; ılık su dolu küvette oturtmak da çok faydalı oluyor. 
 
Çocuğunuz tuvalete oturacak kadar büyükse her gün aynı saatte tuvalete oturtun. Tuvaleti olmasa bile oturtup en az on dakika oyalayın. Bu sayede bedeni her gün o saatte tuvalete oturacağını bilir ve sindirim sistemini ona göre düzenler. En az on beş gün sabredin. Bir süre sonra tam o saatte tuvaletinin geldiğini göreceksiniz. Çocuğunuzun ayakları yere değmiyorsa ayaklarının altına bir yükselti koyun. Ayaklar yere değmeden tuvalet yapmak hiç kolay değil. Bir yükseltiye bassın ve oradan destek alsın. 
 
Sabahları aç karnına, kahvaltı öncesinde bir armut, biraz ılık su verebilirsiniz.

Yazar :
177 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Merhaba Öncelikle yetişkinler için yapılan yemeklerin suyundan vermeyin. Örneğin yumurta sarısı 8. aydan sonra beyazı 1 yaşından sonra önerilir. Biz her zaman bebeğiniz takip eden doktorunuzun...

    gurmebebekadmin - 20.11.2017
    Devamını Oku
  • Avakado olacak yanlış yazmış telefon D

    Kizildunya - 18.11.2017
    Devamını Oku