Kırmızı pancara bu rengi veren ise betalain grubu maddelerdir ve bu açısından eşşizdir. Pancarda çok fazla kalsiyum, potasyum ve A vitamini var. Özellikle A vitamini ve kalsiyum bebeğinizin gelişimi için çok önemli. 1 orta boy pancar 1 gram lif içeriyor. Kırmızı pancar barındırdığı tüm bu vitaminlerle bebeğinizin favorisi olabilir.
 
Kırmızı pancar faydaları

Pancar faydaları saymakla bitmeyen bir sebze. İştah açıcı bir özelliği var. Reflüyü önlemeye yardımcı oluyor. Kabızlığa birebir. 

Pancar salatası, pancar cipsi, pancar turşusu, pancarlı kış püresi, pancar çorbası... Bebek ve çocuklarınızla birlikte ailece büyük bir keyifle yiyeceğiniz, Gurme Bebek'in bir çok orijinal pancar tarifleri için tıklayın.

Aklınızda bulunsun

Pancarı en iyi pişirme yöntemleri fırınlamak ve buharda pişirmek. Buharda pişirdiğiniz zaman püre haline getirmek çok daha kolay oluyor. Bunun dışında buharda pişirmek pancarın içindeki betakarotenin bozulmamasını da sağlıyor.

Pancarı püre haline getirmek istiyorsanız mutlaka kabuğunu soymanız gerekir. Aslında yetişkinler için bile pancarın kabuğunu sindirmek zordur.

Uyarı

Uzmanlar 8. ayın bebekleri pancarla tanıştırmak için uygun olduğunu söylüyor. Ancak içindeki nitrattan ötürü bu konuda doktorunuza danışmanızda fayda var. Güçlü besin yapısı nedeniyle de ölçüyü kaçırmamak lazım :)

Bazı kişilerin pancar tüketimi sonrası 24 - 48 saat kadar süren idrar ve dışkıda koyu kırmızı renk değişimi görülebilmektedir. Bu durumdakilerin demir metabolizma bozukluğu veya sık böbrek taşı düşürme sorunu olabilir, hekimlerine danışmadan fazla pancar tüketmemeleri önerilir.

Diüretik (idrar söktürücü) bir yiyecek. Gurmeniz ishalse su kaybını artırmamak için vermeden önce doktorunuza sorun.
 

Püf noktası

Pancar alırken büyük olanlarından çok orta boy olanları tercih edin. Onlar daha lezzetli olacaktır.
Mümkün olduğunca üzerinde yaprakları olan pancarları tercih edin. Daha taze olacaklardır.

Annelere not: İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde Kırmızı pancar saç dökülmesini önlemede, cilt kuruluğunu gidermede etkili oluyor. Sedef, egzama, ürtiker, kurdeşen ve vücutta kaşıntının önlenmesinde faydalı. Bizden söylemesi :)

2 orta boy pancarda;

A vitamini - 35 IU
C vitamini - 3.6 mg
Folat- 80 mcg
Potasyum - 305 mg
Sodyum - 77 mg
Kalsiyum - 16 mg
Fosfor - 38 mg
Magnezyum - 23 mg

145 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku