Işık Demiröz - Dişçi

1-3 yaş arası diş bakımı nasıl olmalıdır?

7 aylıktan başlayarak süt dişleri sürmeye başlar. Erken ya da geç sürmesi çoğunlukla kalıtımsaldır, merak etmeyiniz. Genellikle 2.5-3 yaşında 20 süt dişi olarak tamamlanır.

Bu yaşlarda fırça ne kadar yumuşak olsada sürmekte olan dişlerin diş etleri hafif kızarık ve ödemli olduğı için acıtabilir. Çocuk eğer anne sütü, şeker, bal vb. eklenmemiş mamalar ve sütle besleniyorsa ciddi bir fırçalamaya gerek olmaz. Yediklerinden ya da içtiklerinden sonra bir-iki yudum su yeterli yıkamayı yapar. Gece beslenip uyuduğunda, ıslak bir pamukla yanak ve dudak içleri silinebilir.

Çocuğunuz 2-3 yaşlarında, heveslenip kendi dişlerini fırçalamak isterse; Macunsuz, küçük, yumuşak bir fırça ile kendisi deneyip, sürdürebilir. Akşam yatmadan önce siz yardım edebilirsiniz.

Süt, dişler için zararlı değil. Yalnız ağızda ilk parçalanma ürünlerinden çıkan asitler, erken yaşta çürüklere ve lekelenmelere neden olabilir. Hele içine şeker, bal, meyve suyu ve benzerleri katılıyorsa risk çok artar. Anne sütü ya da süt içildikten sonra ıslak pamukla silmek ve içme suyu vermek sütün olabilecek zararlarını azaltır.  Süt ürünlerinden yoğurt ve peynir, her yaşta sütten daha yararlıdır.    

Çocuklarda (Yetişkinlerde de), beslenmede dikkat edilecek noktalar genel sağlık ve  diş sağlığı açısından paralellik gösterir. Kola, gazoz ve benzeri içecekler kesinlikle verilmemelidir. Tadını bilmeden büyümelerinin sakıncası yoktur. Bebek-çocuklarımızı kendi damak tadımıza göre besleriz, alıştırırız. Onların şeker ve şeker içeren yiyeceklere; bisküvi, pasta, çikolata,ve kurabiyeye gereksinimleri yoktur.

2 yaşından sonra sabah kahvaltıdan sonra, akşam yatmadan önce günde iki kez macunsuz fırçalanmalıdır. Her yediğinden sonra bir-iki yudum su içmesinde fayda var.

Macunlardaki katkı maddeleri sakıncalı mı?

Olmadığını varsayıyoruz, olsa yasaklanırdı! Ama çalkalayamayacak yaştaki çocukların kullanmasını önermiyorum, boşuna katkı maddesi almasınlar.

57 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Selamlar, öncelikle tarif için teşekkürler. Size sorum ruşeym yerine başka ne kullanabiliriz? Ben hiç kullanmamıştım, doktorumuz tahıllı mamaları önermişti hipp markasının ve arılac...

    sudenaz27 - 06.04.2021
    Devamını Oku
  • Evet gerçekten harika tarifler var ama her zaman hepsini yapmak mümkün olmuo. Özellikle bizim ki gibi kıpırdak bi yumurcağınız varsa Ek gıda olarak ne kullanıyosun cnm? Arılac/aptamil gibi...

    YasO99 - 24.02.2021
    Devamını Oku