Kağıthane Devlet Hastanesi Başhekimi, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülsen Meral

Çocukların beslenmesi hassas bir konu. Çocuğu hiçbir konuda kendinize bağımlı yapmamaya özen gösterin, özellikle de yemek konusunda. Bırakın bazen yemeklerini kendileri hazırlasınlar, hatta kendileri tabaklarına koysunlar. Yemek onlar için bağımsız, kendi iradelerine dayanan bir eylem olmalı idealinde.  

Çocuğun peşinde kaşıkla saatlerce gezmek, birkaç kaşık daha fazladan yedirmeye çalışmak, ona çeşit çeşit ve harika yemekler yapmak değildir aslında iyi anne olmak. 10 çeşit yapmaya gerek yok. Gerçekten sağlıklı, 1 çeşit bir yemek yapmayı tercih edin. Her türlü besini içinde olsun, yumurtalı köfteli terbiyeli bir çorba mesela. Sağlıklı beslenmek o kadar zor ve zahmetli değil. Sadece anlayış ve yaklaşım meselesi.

Çocuklar elbette etrafta gördükleri atıştırmalıklara ve abur cuburlara da özenecekler. Unutmayın, çocuklarınıza birşeyi yedirmemek onu ona yedirmek anlamına geliyor. Ne kadar yasaksa, o kadar caziptir. Bir gün çocugum benden kola istedi, sulandırıp verdim, eşim de bana kızdı. Halbuki ben biliyordum ki vermezsem beni bulunduğum ortamda rezil edecek, ben de bunun neticesinde vermek zorunda kalacağım. Satranç oyunu gibi sonraki hamleleri görmek lazım. Ben o gün satrançta bunu görebildim, bu yüzden de birazcık verdim. Ama şimdi 12 yaşında olan kızım ağzına kola sürmez. Çünkü evimize kola girmez, anne babasını içerken çok ender görür. Dünyasında yok böyle birşey. Kırk yılda bir kez bazı kaçamaklara göz yummakta da fayda var. Eve sokmamamız lazım bu sağlıksız abur cuburları, ama çok sert ve kesin kurallarla yasaklarsanız çocuğunuz mutlaka siz görmediğiniz anlarda çikolatayı, kolayı bulur ve tüketir. Herşeyi yasaklarsanız inanın çocuğunuzun ileride obez olmasına bile neden olabilirsiniz.  

Herşey dozunda ve zamanında olmalı. Satrançta kazanmak istiyorsanız, arada bir ya da ayda birkaç kez dozunda abur cubur tüketmesine izin verin, çünkü vermeseniz de o zaten yiyecek. Çok yasakçı olursanız hele, o zaman daha da çok yiyecek. Çocuğa 99 kere evet diyin, 1 kere hayır deyin. Birşeyi 10 kere değil, 1 kere söyleyin ki etkili olsun. Yoksa çocuğunuz artık söylediğinizi duymamaya başlar.

Bir annenin abur cuburla mücadele taktikleri için tıklayın.

Şeker ve nişasta bazlı şeker hakkında bilgi için tıklayın.

Çocuklara dondurma yedirsek mi, yedirmesek mi diye düşünüyorsanız, dondurma hakkındaki gerçekler için tıklayın.

Abur cubur yemenin zekaya olan etkisi hakkında yapılan araştırma için tıklayın.


Yazar :
1 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku