Deniz ürünleri alerjisi çocuklardan daha fazla yetişkinlerde oluşuyor ve süt, yumurta, fıstık alerjisi kadar sık görülmüyor. Deniz ürünleri alerjisi genellikle bir ömür sürüyor. (Kaynak Allergy UK)

Deniz ürünleri alerjisi belirtileri bulantı, kusma, ishal, mide krampı, hırıltılı solunum, burun akıntısı, ciltte kızarıklık, şişme ve ürtiker Genellikle bir balık türüne alerjisi olanlar diğer türlere de alerjik olabiliyorlar.

Balığın pişmesi esnasında küçük protein parçaları da buharlaştığından, bu buhar da balık alerjisi olan kişilerin alerjisini tetikleyebiliyor.

Alerjiye neden olan balık ve deniz ürünlerinden bazıları: Uskumru, ton balığı, ıstakoz, morina balığı, sardalye, kerevit, karides, yengeç, salyangoz, midye, istiridye, kalamar.

Çocuğunuza 1 yaşından önce ve doktorunuza danışmadan midye, karides, ıstakoz gibi kabuklu deniz ürünlerini vermeyin. Bunlar ölümcül alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor.

9 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku