Atıştırmalık “kötü” ya da “sağlıksız” algılanmamalı, ana öğünler kadar sağlıklı ve lezzetli olmalı. Paketli, işlenmiş bir ürüne yönelmek yerine ev yapımı, daha taze ve sağlıklı atıştırmalıklar yapmaya özen gösterilmeli ve genel beslenme planının bir parçası olarak değerlendirilmeli. Ara öğünlerin besleyici değeri, tıpkı ana öğünlerde olduğu şekilde takip edilmeli.

Sağlıklı atıştırmalıklar, ayrıca çocukların sağlıklı yeme ve düzenli saatlerde beslenme alışkanlıkları kazanmasında önemli bir rol oynarlar. Genel olarak beslenme uzmanları 3 ana ve 2 ara öğün tavsiye ederler. Sağlıklı yemeklerin lezzetli olabileceğini öğrenmek için atıştırmalıklar çok iyi bir araçtır.

Ara öğünlerde sağlıklı dip soslarla sunulan bir çiğ sebze-meyve tabağı genelde nedense bir seçenek olarak görülmez. Örneğin kereviz sapı, havuç ve biberleri batırmak için proteinli ve lifli, nohuttan yapılan humus harika bir seçenektir. Üzüm, elma ve çilekler yoğurtla harika gider. İçine tatlandırmak için biraz da bal eklenebilir.

Biraz yaratıcılıkla, sağlıklı atıştırmalıklar günlük alınması gerken besin değerlerinin bir kısmını alabilmek için harika kaynaklara dönüşebilir.

Çocuğunuzu sağlıklı atıştırmalıklara yönlendirmek için;

- Çocuğunuz okula gidiyorsa kantinden abur cubur alması için para vermek yerine sağlıklı bir beslenme çantası hazırlayabilirsiniz.
- Evde sık sık börek, kek, kurabiye yapmayın. Arada bir tam tahıllı ya da kepekli un tercih ederek sağlıklı bir versiyonunu hazırlamaya özen gösterin.
- Eve abur cubur almayın. Kuru meyveler ve fındık, ceviz gibi atıştırmalıklar almayı tercih edin.
- Meyvelerin bir kısmını yıkanmış olarak çocuğunuzun erişebileceği bir yerde bulundurun. Acıktığında ilk olarak bunu görmesini sağlayın.

31 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku