cinsiyeti :         kız  erkek
  doğum tarihi :      
  boy :  cm
  kilo :  kg

Ay ay beslenme tablosu

133 kişi bu makaleyi beğendi
Küçük gurmeler günde ne kadar yemeli? Bugün yumurta yemedi diye dertlenmeyin. Bir gün bol bol yoğurt, süt tüketen küçük gurmeniz ertesi gün meyveye iştah göstermiş olabilir. Menü konusunda genel resme baktığınızda bir denge varsa sorun yok. Ay ay beslenme tabloları için aşağıdaki linkleri tıklayın. Dengeli bir menü oluşturmak için ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

6-8 Ay beslenme tablosu
8-12 Ay beslenme tablosu
10-12 Ay beslenme tablosu
12-18 Ay beslenme tablosu
18-24 Ay beslenme tablosu
24 Ay + beslenme tablosu
Ay ay beslenme tablosu
Dengeli ama esnek bir menü oluşturmanın yolları:
 • Çocuğunuz için her gün kafanızda belirli bir menü yapın. Ama menünüz esnek olsun. Gün içinde yediği ya da yemediği şeylere göre menüyü değiştirmeye hazırlıklı olun. Bir öğünde makarnayı yiyip köfteyi bırakmış olabilir. O zaman bir sonraki öğüne bir protein kaynağı eklemek gerekebilir.
   
 • Yapmanız gereken tek şey şu: Protein, süt ürünü, tahıl, meyve, sebze... Çoğunuzun tüm bu gruplardan gün içinde bir miktar tükettiğinden emin olmak. Kafanızda önceki öğünlerde ne yediğini tartın ve buna göre bir sonraki öğünün hangi gruptan olması gerektiğine karar verin.
   
 • Bir gün bol bol yoğurt, süt tüketen küçük gurmeniz ertesi gün meyveye iştah göstermiş olabilir. Genel resme baktığınızda bir denge varsa sorun yok. Ama önüne her sebze koyduğunuzda makarna ya da ekmek yiyip kalkıyorsa önlem almanız gerekir.  
   
 • Seyahat ederken esnek olun ama ipin ucunu kaçırmayın. Besin gruplarını kafanızda saymaya devam edin.     
   
 • Bazı çocuklar daha fazla ara öğün talep ederken, ara öğünler bazılarının iştahını kapatır.  Çocuğunuzun ana öğün düzenini oturtmak ara öğünlere göre daha önemlidir. Ana öğünlerde iştahsızlık gösteren çocuğunuza daha az ara öğün vermeyi ve öğünlerin arasını açmayı deneyebilirsiniz.
   
 • Öğün aralıklarını 4 saatin üzerine çıkarmamaya çalışın. Ama küçük gurmeniz bir öğünü atladı diye panik olmayın. Unutmayın en iyi iştah şurubu açlık ve bol bol fiziksel aktivitedir. Bir sonraki öğünde daha istekli olacaktır.
   
 • Süt önemli bir besin kaynağı. Lakin küçük gurmeler çok süt tükettiklerinde başka yiyecekler için iştahları kalmayabiliyor. Küçük gurmenizin 12. aya kadar anne sütü ya da devam sütü tüketmesi çok önemli. 12. aydan sonra  ise süt tüketimini kısarak katı gıdaya olan iştahını arttırmayı deneyebilirsiniz. 1-5 yaş arası çocukların günde 500ml'den fazla inek sütü tüketmesi önerilmiyor.
   
 • Çocukların porsiyonları bize göre çok daha küçüktür. İştahsız olduğuna karar vermeden önce beklentilerinizi gözden geçirin. Porsiyonları onun yaşına göre ayarlayın.
   
 • Ve unutmayın çocuğunuzun yediği miktar kadar, ne yediği ve nasıl yediği de önemlidir.
 


şifre
beni hatırla
fatmaelif 21.12.2014

merhaba benim bebeğim 6. ayını doldurdu ek gıdaya geçiş yaptık ama bir türlü yemek istemiyor çok zorlanıyorum birde biz... devamı >>
   
talhackimi 21.12.2014

merhaba benim aslında birbiri ile bağlantılı bir çok sorunum var 1- öncelikle benim oğlum 17 aylık gündüzleri çalışıyorum... devamı >>