Çocuklarda kilo alamama nedenleri, çözümleri?

Çocuğun zayıf olup olmadığı gelişim çizelgeleri üzerinden anlaşılabilir. Eğer vücut ağırlığı boya göre düşükse çocuk gerçekten zayıftır.

Bebek beslenmesinde en önemli zayıflık nedeni iştahsızlıktır. Ayrıca gıda allerjileri, sık enfeksiyon geçirme (başlıca idrar yolu ve geniz eti büyüklüğüne bağlı solunum yolu enfeksiyonları), kronik hastalıklar (örneğin böbrek- kalp-karaciğer hastalıkları), çölyak hastalığı , iştah kesici ilaç kullanılması gereği (örneğin dikkat eksikliği için kullanılanlar) , metabolizmanın hızlı olması (hipertiroidizm) da zayıflık nedenlerindendir. Ani gelişen zayıflamalarda tip 1 diyabet ve diğer acil sorunlar olabileceği unutulmamalıdır.

Anneler çocuklarının yemek saatlerinin düzenli olmasına, yemek zamanı çocukları ile iletişime dikkat etmelidirler. Yemek yemek bir inatlaşma ya da işkenceye dömemelidir. Yemek saatlerinde birkaç seçenek sunulması , sabır ve sevgi ile yemek teklif edilmesi, bir saatten fazla sofrada oturtulmaması uygun olacaktır. Bir sonraki öğüne kadar başka yiyecek verilmemeli ve yemek pazarlık konusu olmamalı, gerekirse pedagog yardımı alınmalıdır.

Bunların yanısıra çocuk düzenli olarak çocuk doktoruna götürülürse boy ve kilosu takip edileceğinde geriye gidiş ve ona neden olabilecek durumlar erken tanınarak önlem alınmış olur.

516 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku