12-18 ay bebek beslenmesi

12. aydan itibaren alerjik reaksiyonlar ve sindirim problemleri azalır. Dolayısıyla bebeğinizin menüsü de genişlemeye başlar. İnek sütü, turunçgiller, yumurta akı, domates 1 yaştan itibaren bebeklere yedirilebilir.

Bu dönemde birçok çocuğun beslenme hızı yavaşlayabilir. Algıları açıldıkça keşfedecek birçok heyecanlı ve yeni şeyi farkeden bebeğiniz artık yemekten daha da ilginç şeylerin de olduğunu anlar :) Bu dönemde yürümeye ya da yürüme denemelerine başlar. Annelerin bu geçici süreçte sabırlı olması ve doktor aksini söylemediği sürece yeterince beslenmiyor olmasından endişelenmemesi gerekiyor.

1 yaşından itibaren bebekler kendilerini besleyebilir. Bu bakımdan ona eliyle yiyebileceği parmak yiyecekler yapabilirsiniz. Sırf kendisi yiyebiliyor olmaktan aldığı keyif için bile normalde sevmediği sebzeleri yediğini görebilirsiniz.

Bebeğinizin beslenmesinde ona örnek olmanız için ideal bir dönem. Çünkü artık bebeğiniz sizin yediklerinizi denemek isteyecek, ve çok muhtemelen dondurmayı sebze çorbasına tercih edecektir.

12-18 aylık bebeğiniz için alınması önerilen besinler, miktarları ve 4 örnek menü için bir sonraki sayfaya devam edin.

511 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Evet gerçekten harika tarifler var ama her zaman hepsini yapmak mümkün olmuo. Özellikle bizim ki gibi kıpırdak bi yumurcağınız varsa Ek gıda olarak ne kullanıyosun cnm? Arılac/aptamil gibi...

    YasO99 - 24.02.2021
    Devamını Oku
  • Kızım 9.ayını doldurmak üzere. Sitede çok güzel tarifler var ama hergün yapabilecek vakit olmuyor. Acaba tarifleri 2 günlük 3 günlük yapmamız sorun olurmu. Kararsız kaldığım için sizlere...

    Kbrerdgn - 27.01.2021
    Devamını Oku