12-18 ay bebek beslenmesi

12. aydan itibaren alerjik reaksiyonlar ve sindirim problemleri azalır. Dolayısıyla bebeğinizin menüsü de genişlemeye başlar. İnek sütü, turunçgiller, yumurta akı, domates 1 yaştan itibaren bebeklere yedirilebilir.

Bu dönemde birçok çocuğun beslenme hızı yavaşlayabilir. Algıları açıldıkça keşfedecek birçok heyecanlı ve yeni şeyi farkeden bebeğiniz artık yemekten daha da ilginç şeylerin de olduğunu anlar :) Bu dönemde yürümeye ya da yürüme denemelerine başlar. Annelerin bu geçici süreçte sabırlı olması ve doktor aksini söylemediği sürece yeterince beslenmiyor olmasından endişelenmemesi gerekiyor.

1 yaşından itibaren bebekler kendilerini besleyebilir. Bu bakımdan ona eliyle yiyebileceği parmak yiyecekler yapabilirsiniz. Sırf kendisi yiyebiliyor olmaktan aldığı keyif için bile normalde sevmediği sebzeleri yediğini görebilirsiniz.

Bebeğinizin beslenmesinde ona örnek olmanız için ideal bir dönem. Çünkü artık bebeğiniz sizin yediklerinizi denemek isteyecek, ve çok muhtemelen dondurmayı sebze çorbasına tercih edecektir.

12-18 aylık bebeğiniz için alınması önerilen besinler, miktarları ve 4 örnek menü için bir sonraki sayfaya devam edin.

525 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku