24 Ay+ çocuk beslenmesi

Artık giderek sosyalleşen çocuğunuzu abur cubur ve sağlıksız gıdalardan korumak giderek zorlaşmaktadır. Sosyal ortamlarda sağlıksız yiyeceklerden kaçmanın taktiklerini geliştirmeye şimdiden başlamalısınız. Gittiğiniz restoranlarda garsonu önceden tembihleyebilir, oyun grubu ya da kreşlerde menüyü talep edebilir, hatta tariflerini sorabilirsiniz. Ufak kaçamaklara göz yumun.

2 yaşındaki çocuğunuzun en sevdiği kelimenin "Hayır" olması da işinizi kolaylaştırmayacaktır. İnatlaşma ve güç savaşlarından kaçının. Yemeği asla pazarlık konusu yapmayın. Bunların hepsi sizin aleyhinize sonuçlanacaktır. Üstelik beslenme deneyimini çocuğunuz için olumsuz ve tatsız bir konuya dönüştürecektir.

Kurallarınız az olsun ama istikrarla uygulayın. Bir öğün az yedi diye arada sağlıksız besinleri ona sunmayın. Bir sonraki öğün yiyeceğini göreceksiniz.

Yemek seçen çocuğunuza iki alternatif sunun, birinden birini yiyecektir. Eğer yine yemezse tabağını sofradan kaldırın. Ancak bunu bir ceza olarak değil, evin genel bir kuralı olarak yansıtmaya özen gösterin. Sevmediği yiyecekleri farklı formlarda sunmayı veya bir süre vermeyerek unutturmayı deneyin.  

2 yaşındaki çocuğunuz için alınması önerilen besinler, miktarları ve 4 örnek menü için bir sonraki sayfaya devam edin.

511 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Evet gerçekten harika tarifler var ama her zaman hepsini yapmak mümkün olmuo. Özellikle bizim ki gibi kıpırdak bi yumurcağınız varsa Ek gıda olarak ne kullanıyosun cnm? Arılac/aptamil gibi...

    YasO99 - 24.02.2021
    Devamını Oku
  • Kızım 9.ayını doldurmak üzere. Sitede çok güzel tarifler var ama hergün yapabilecek vakit olmuyor. Acaba tarifleri 2 günlük 3 günlük yapmamız sorun olurmu. Kararsız kaldığım için sizlere...

    Kbrerdgn - 27.01.2021
    Devamını Oku