cinsiyeti :         kız  erkek
  doğum tarihi :      
  boy :  cm
  kilo :  kg
157 kişi bu makaleyi beğendi
12 ay-18 ay arasında küçük gurmenizin beslenme hızı yavaşlayabilir. Bunun en önemli sebebi ise artan algıları doğrultusunda onu heyecanlandıran, keşfedecek koca bir dünya ve oynanacak binlerce oyun olması. Eğer henüz başlamadıysa da çok yakın zamanda yürümeye başlayacak ve artık onu mama sandalyesinde tutmak gitgide daha zor olacaktır, buna hazırlıklı olun.
Bu aylarda bebeklerin ilk yılında olduğu kadar hızlı büyümemesi normal olsa da bu yavaşlama zaman zaman annelerde paniğe dönüşebiliyor. Ve hemen hemen her annenin aklına aynı soru eninde sonunda düşüyor: “Eyvah, çocuğum yeteri kadar beslenmiyor mu?”
 
Sevgili anne, yine bir değişim dönemindesiniz. Eski alışkanlıklarınızı yavaş yavaş geride bırakma zamanı geldi. Biri yer biri bakar döneminin sonu geldi. 12 ayı dolan bebeğinizin önüne muz koyup kendiniz dondurmanızın keyfini çıkartamayacaksınız. Bilin ki siz ne yiyorsanız bebeğiniz de onu yemek isteyecek. Bu yüzden bu dönemde yapılacak en akıllıca şey evdeki yiyeceklerin besin değerlerini ve kendi yeme içme alışkanlıklarınızı gözden geçirmek. Siz iyi beslenirseniz bebeğinize de iyi beslenmeyi öğretirsiniz. Bebek beslenmesi için iyi olan neyse siz de onu uygulayın :) Minik kaçamaklarınızı en azından onun gözünün önünde yapmamaya özen gösterin.

12-18 ay bebek beslenme tablosu için tıklayın.
 
12 ay, 13 ay itibarıyla küçük gurmeniz yeni tatları yemek masasında sizinle beraber denemeye tamamen hazırdır.  Eğer alerjik bir bünyeye sahip değilse artık yasaklı yiyeceklerin sayısı oldukça azalmıştır. Alerjik reaksiyonlara ve sindirim problemlerine 12 aydan sonra çok daha az rastlanmaktadır.
 
İster inanın ister inanmayın, bebeğiniz artık kendi yemeğini kendi yiyecek yaşta. Kendini beslemek bağımsızlık ve özgüven duygularının gelişmesinde önemli rol oynarken, bu duyguların etkisi ve keyfiyle bebeğinizin normalde yemediği yemekleri bile yemeye başladığını görebilirsiniz. Yemekleri kendi eliyle yiyebilecek formda yapmaya özen gösterin. Bunu yaparken mutlaka kaç dişi olduğunu, özellikle azı dişlerinin çıkıp çıkmadığını ve motor gelişiminin nasıl olduğunu takip edin. Bunlar sizin bebeğinize en uygun formda yiyecekleri hazırlamanız için esas alacağınız kriterler olacaktır. Parmak yiyecekler ve bunların tüketimi ile ilgili altın güvenlik kuralları için tıklayın.
şifre
beni hatırla
Meralymngngr 16.04.2014

Merhabalar 27.08.2013 doğumlu şu anda 7.5 aylık bir kızım var. 6.4 kilo ve 67 cm boyunda. Yaklaşık 5 ay kadar anne sütü... devamı >>
   
Gurmebebek 16.04.2014

Lütfen moralinizi bozmayın çok normaldir bu tür geri dönüşler ve geçicidir. Ancak öncelikle diş çıkarmadığından ve hafifte... devamı >>