Çocukların dünyadaki ilk yıllarındaki beslenmesi ilerideki boyunu, zekasını, sağlığını, diyabet, kanser gibi hastalıklara yatkınlığını, yaşam süresini belirliyor. Amerika’da ilk kez, kötü beslenme nedeniyle yeni neslin yaşam süresinin mevcut nesilden 5 yıl daha kısa olacağı öngörülüyor. Çocukların yemekle olan ilişkisi onların sadece fiziksel gelişimlerinde değil, bedenlerini kontrol edebilmekle başlayan özgüven duygularının gelişiminde ve ilerideki sosyal yaşamlarında bile etkisini gösteriyor.
 
Ancak ne yazık ki Türkiye’de ek besinlere geçişten itibaren bebeklerin beslenmesi kulaktan dolma ilerliyor. Doktorlarla yapılan aylık görüşmeler bu konudaki bilinçlenme için yetersiz kalıyor. Birçok bebek, yetersiz bilgi ya da ilgi nedeniyle ya iyi beslenemiyor ve genetik büyüme potansiyellerine ulaşamıyor; ya da kalitesiz karbonhidrat ve yağ ağırlıklı beslenerek ileride obezite, diyabet gibi hastalıklara yatkınlık geliştiriyor.
 
Nisan 2012’de kurulan Gurme Bebek’in içeriği 1,5 yıl süren araştırma ile, önemli kaynaklar ve uzmanlar öncülüğünde hazırlandı. Gurme Bebek’te birçok pediyatrist, emzirme danışmanı, beslenme uzmanı, pedagog, gıda mühendisi ve şefle işbirliği yaptık, halen yapıyoruz. Gurme Bebek, bu farklı alanlardan uzmanların bilgilerini bir araya getiriyor; kesintisiz ve ücretsiz olarak olarak www.gurmebebek.com ve diğer erişim kanalları üzerinden paylaşıyor. Bu bilgileri 650’nin üzerinde kategorize tarif ile destekliyor. www.gurmebebek.com’da, forum ve facebook sayfasında hergün binlerce anne sohbet ediyor, danışıyor, gelişiyor. Ayrıca katkıda bulunuyor, yaratıcı ve sağlıklı tariflerini Gurme Bebek’te yayınlıyor.
 
Gurme Bebek’te boş kalori yok. Çocuklar mevsiminde ve sağlıklı beslensin, kendi kendini beslesin ve yemekle bir ömür boyu sürecek ilişkisini doğru kursun istiyoruz. Çocuğun peşinden kaşıkla koşan, zorla yediren ya da eline hazır paketli gıdalar tutuşturan, çocuğunu “iştahsız” diye etiketleyip komşunun çocuğuyla kıyaslayan, “İlle de etli butlu olsun” diyen anneler olmayalım; Onlardan gelen sinyalleri okuyalım, yemekle sağlıklı bir ilişki kurmalarını, kendileri için sağlıklı olanı seçebilen bireyler olmalarını sağlayalım diye çabalıyoruz.
 
Neler yapıyoruz?
 
www.gurmebebek.com 3. yılda günde ortalama 27.000 annenin girdiği, aylık yaklaşık 3.000.000 sayfa gösterimine sahip bir site oldu. Sosyal medyada ortalama 200.000 takipçimiz ile hergün aktüel ve kaliteli bebek çocuk beslenmesi içeriği paylaşıyor, soruları yanıtlıyoruz. Sitemizin içeriği anne sütü ve büyük çocuk beslenmesi eklenerek büyüdü. Büyümeye sürekli olarak devam ediyor.
 
Birçok büyük marka ile işbirliği yaptık. Farklı marka ve sitelere bebek çocuk beslenmesi içerikleri ürettik. Café menülerine sağlıklı bebek tariflerini Gurme Bebek menüsü adı altında eklemeye başladık. Şubat-Mayıs 2014 arasında Turkmax Gurme Kanalında “Mutfaktakiler” programında 12 bölüm bebek çocuk beslenmesi programı yaptık.
 
Turkcell ile Turkcell Gurme Bebek SMS Servisini hayata geçirdik. Bu servis ile annelere ücretsiz olarak bebeklerinin ayına/yaşına uygun yemek tarifleri gönderiyoruz.

Uzman Dr. Anıl Yeşildal, Uzman Diyetisyen Müge Özyurt Şafak ve Klinik Psikolog Özden Sevil’in danışmanlığı ile ek besinlere geçişten okul çağına bebek ve çocuk beslenmesi hakkında tüm bilgileri ve dönemlere uygun özgün tarifleri içeren 355 sayfalık, gelmiş geçmiş en geniş kapsamlı bebek çocuk beslenmesi kaynak kitabı ANNE BUNDAN YİNE YAP kitabımızı hazırladık ve Mart 2016’da satışa sunduk. Kitabımız ilk yılında ikinci baskısını gerçekleştirdi. Satın almak için: www.annebundanyineyap.com
 
Gurme Bebek’in birikimini kurumsal seminerler aracılığıyla çalışan annelere aktarabilmek üzere bebek çocuk beslenmesi seminerini hazırladık. Annelere yönelik eğitimler, etkinlikler ve atölyeler de düzenliyoruz.

Gurme Bebek’in kurucusu Seda Sümer 13 Mart 2017’den beri haftaiçi hergün Bein Gurme (Digiturk 21. Kanal) de yayınlanan İştahlı Çocuklar programını hazırlıyor ve sunuyor. Bu programda bebek ve çocuk beslenmesi hakkında çok değerli bilgiler sunuyor, uzmanlar ağırlıyor ve her yaşa uygun sağlıklı yemek tarifleri hazırlıyor.
 
Seda Sümer kimdir? 

Seda Sümer 1976’da İstanbul’da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV’de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000’i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com’un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger’lık, yazarlık, TV programı yapıyor.

11 Kişi bu makaleyi beğendi.

 

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Gurme Bebek Forum

  • Herkese merhaba öncelikle foruma yeni üye oldum ve kullanmayı pek de bildiğim söylenemez ama çok sıkıntıdayım nolur bana yardım edin benim 15 aylık ikizlerim var erken doğdukları için 14 ay...

    Ysfkrm - 31.03.2023
    Devamını Oku
  • Merhaba kaç yaşında korkuları geçti acaba aynı durumdayızda

    Tulizabet - 26.10.2022
    Devamını Oku