Yapılışı

(Malzemeler aile boyudur)
Orta büyüklükteki bir tavada soğanları ve sarımsağı yağda pişirin.
Pirinçleri yıkayıp, soğan ve sarımsağa ekleyin. Pirinçler pişine kadar tavada çevirin.
Elma suyunu ekleyip pişirmeye devam edin.
Tavuk suyunu yavaş yavaş ekleyin. Su miktarı pirinçlerin üzerini kapatacak kadar olmalı.
Suyunu çekene kadar pişirin.
Karışıma bal kabağı püresini ekleyin.
Ocağın altını kapatın.
Üzerine parmesan peynirini ve tereyağını koyun. Kendi kendine erisin.
Risottonuz hazır.

Uyarılar

Bu tarifte peynir var. Siz siz olun pastörize olmayan peynirden ve her türlü süt ürününden uzak durun. Özellikle tatillerde kaynağını bilmediğiniz süt ürünlerini çocuğunuza vermemeye özen gösterin.

Aklınızda Bulunsun

Bu tarifte soğana dikkat etmek gerek. Soğan kimi bebekte hatta yetişkinlerde bile gaz sorununa neden olabiliyor. Ancak soğanın yaratacağı gaz çocuktan çocuğa da değişiklik gösterir. O yüzden bu yemeğe soğanı bebeğiniz alışıksa koyun.
 
Sarımsağa da tıpkı diğer yiyeceklere yaptığınız taktiği uygulamanız gerekiyor. Küçük gurmeniz için yepyeni bir yiyecek. Bebeğinize sarımsak verirken alerjisi olmadığından emin olduğunuz bir yiyecekle verin. Yani sarımsakla birlikte başka yeni bir yiyeceği tanıştırmayın. Ondan sonra da üç gün bekleme kuralını uygulayın.
Bunun dışında bebeğinize sarımsaklı yiyeceği vermeden önce mutlaka kendiniz bir tadına bakın. Bazı sarımsakların tadı çok keskin olabiliyor.
 
Bunların dışında bu tarifi yaparken unutmayın bebeklerin 6. aydan itibaren tam tahıllar tüketmesi gerekir. Bu tarifi dilerseniz tam pirinçle deneyebilirsiniz.


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 8-12 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.