Sebze yediremiyorum

YYG

Sebze yediremiyorum

Mesajgönderen YYG » 20 Haz 2013, 22:32

Merhaba,
Bebeğim 20. ayın içinde. Bu güne kadar beslenmesinde her besin grubunun yer almasını sağladım. Hatta bu konuda oldukça hassas olduğumu söyleyebilirim. Hergün süt ürünü, et, yumurta, tahıl, sebze ve meyve mutlaka yediriyordum. Ancak yaklaşık 2 haftadır kızıma meyve ve sebze yediremiyorum. Belli başlı yemekleri yemek istiyor. Sütlü çorba, yoğurt çorbası çok istekli olmasa da, muhallebi, içli köfte, bulgur pilavı, makarna. Bunlar dışında bişey yemek istemiyor. Sizce bu geçici bir durum mu? Ne yapmamı önerirsiniz? Ben yaptığım yemeği yemezse bu çok sevdiği yemeklerden birisini hemen hazırlayıveriyorum, yanlış mı yapıyorum acaba? Bir de yumurta da çok zor yiyor? Ne yapmalı?

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Sebze yediremiyorum

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 21 Haz 2013, 07:20

Merhaba, bebişlerimizin yeme tercihleri ve miktarları zaman zaman değişiklik gösterebilir bu çok normaldir.Bir sorunu yoksa ,hemen endişelenmemek gerekir.Bir yemeyi reddettiğinde hemen sevdiği bir yemeyi sunmak alışkanlık yaparsa ileride yedirmekte zorlanmaya devam edebilirsiniz. Genelde en başında iki seçenek sunmak ve onun tercihine bırakmak iyi olabilir. Yine istemiyorsa, yemeyi sonlandırmak ve bir daha ki öğünü beklemek iyi olabilir :) Değişik şekillerde pişirmek ve sunmak da işe yarayabilir. Mücverleri sebze köfteleri ve sebzeli köfteler imdada yetişebilir. Sitemizin tarifler bölümünde böyle çok fazla tarif var. Nohuttan tutunda taze fasulye mücverine kadar :) Yumurtada da değişik tarifler deneyebilirsiniz. Omletler, krepler, menemen vs. Aşağıda iştahsızlıkla ilgili bir yazımız ve orada genel öneriler var bir göz atın :)

http://www.gurmebebek.com/%C4%B0stahsizlik--555

aryam

Mesajgönderen aryam » 28 Haz 2013, 22:35

Sebze corba et yemiyor evde pisen hic birseyi yediremedim cesit cesit yapiyorum ama yok oguruyor yemiyor.istahsiz diil aslinda meyve yogurt kahvalti yiyiyor hazir kavono sebze mamasi denedim onu da yedi cok uzuluyorum nasil alistirabilirim bu arada kizim 9 ayi doldurmak uzere

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 01 Tem 2013, 05:40

İştahsız değilse sizinle inatlaşıyor demektir :) Burada sabır ve kararlılık şart. Sizin kararlı olduğunuzu ve kuralı delemeyeceğini hissetti an daha uyumlu davranacaktır. Kendi kendine beslenmesine ve yemekten zevk almasına da izin vermek gerekir. Döke saça da olsa. Yinede reddediyorsa bir süre ara verip tekrar denemekte fayda var :)

aryam

Mesajgönderen aryam » 01 Tem 2013, 21:47

Peki et sebze corba yememesi sagligini olumsuz etkilermi? Cok korkuyor ve uzuluyorum

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 02 Tem 2013, 06:54

Bir süre sevdiği şeylerin içine karıştırarak vermeyi deneyin.

tyg8387

yulaf

Mesajgönderen tyg8387 » 02 Tem 2013, 12:15

iyi günler sıte gercekten guzel cok faydalı bılgıler var 5.5 aylık oglum var tam yulaf ununu cok aradım son carem olarak aktarcıya gırdım kutunun uzerınde yulaf ezmesı yazıyodu makınada cektı tekrar sordum tam yulaf unu dedı doğrumudur acaba

aryam

Mesajgönderen aryam » 02 Tem 2013, 18:42

Deniyorum surekli bir gun basaririm umarim:( cevaplariniz icin cok tesekkurler. ....

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 03 Tem 2013, 07:26

Yemek yedirme işini savaşa dönüştürmeyin :) Biliyoruz çok zor ama siz ne kadar rahat ve stressiz olursanız işler o kadar kolaylaşıyor :)

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 03 Tem 2013, 07:29

Merhaba, tam yulaf unu büyük marketlerde buluna biliyor. Marketlerde satılan yulaf ezmesi tam yulaf unu değil. Aktarınızdakini bilemiyoruz tabii. Marketlerde yulaf ezmesinden başka birde yulaf kepeği satılıyor. Yulaf ezmesini ve yulaf kepeğini karıştırdığınızda tam yulafa çok yakın bir karışım elde etmiş oluyorsunuz.

“Beslenme Sorunları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir