Yapılışı

Eczanelerden veya aktarlardan bulabileceğiniz kefir mayasını oda sıcaklığına gelmiş bir kap sütün içine yerleştirerek hafifçe çalkalayın. Kabınızın cam olmasına dikkat edin. 
Daha sonra karanlık olması için üzerini örterek beklemeye bırakın.  
Oda sıcaklığında en az 1 gün beklettikten sonra plastik bir süzgeç yardımıyla mayadan ayrıştırın. Asla metal kaşık veya süzgeç değdirmeyin. 
Süzgeçte kalan mayayı bir saklama kabında saklayın. 

Püf Noktası

Elde ettiğiniz kefirden yarım çay bardağını maya olarak kullanarak lezzetli yoğurtlar yapabilirsiniz. 

Aklınızda Bulunsun

Yoğurt mayalarken olduğu gibi sütü ısıtarak kullanmanız gerekli değildir. Hatta ısıtmadan, oda sıcaklığında bekleterek kullanmanız gerekir. 
Isı ve zaman lezzetli bir kefir yapmak için en önemli 2 faktördür. Daha sıcak aylarda kefiriniz 18 saat gibi bir sürede içilmeye hazır olacaktır. Eğer oda sıcaklığında daha uzun tutarsanız gittikçe kalınlaşacaktır. 
Eğer kefiriniz topak topak oluyorsa veya ekşiyse oda sıcaklığında çok uzun tutmuşsunuz demektir. 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 6-8 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.