Yapılışı

Kesilmiş portakal kabuklarını uygun derinlikte bir tencereye alıp üzerini soğuk su ile dolduralım. Orta ateşte kaynaması için ocağa koyalım.
Tam kaynamaya başladıktan bir dakika sonra portakalları süzüp soğuk sudan geçirelim.
Portakalın acısından kurtulmak için kaynatma işlemini 3 kez tekrarlamamız gerekir.
Bir tencerede 450 ml su ve 600 gr pudra şekeri ile şeker şurubu yapalım.
Şeker eriyip şurup kaynayınca haşlanmış portakal şeritlerini şuruba koyup iki saat kısık ateşte kaynatalım.
Daha sonra şeritleri, kurabiye teline ya da sıra ile dizebileceğiniz bir başka malzeme üzerine dizerek fazla şurubun akmasını sağlayalım.
Geceyi telde geçirip kuruyan şeritleri ertesi gün buharda erittiğiniz Belçika çikolatasına bulayarak ve yağlı kağıda dizebilirsiniz.
Çikolata sertleşince, çocukların beğenerek yiyecekleri lezzetli atıştırmalıkları artık hazır.

Uyarılar

Çikolata özellikle sık tüketildiğinde çocuklarda alerji reaksiyonu ortaya çıkarabilen bir besin maddesidir. Besin Allerjisi ile ilgili makalemizi okumanızı ve çikolatayı ilk defa deneyecek olan minik gurmeniz için 3 gün bekleme kuralını uygulamanızı önemle tavsiye ederiz.

Aklınızda Bulunsun

Çocuklarımızı abur cuburdan korumak için sarf ettiğimiz onca çabaya rağmen, kimi zaman sağlıksız tatlılara teslim olmak zorunda kalıyoruz. Bunun yerine, ev yapımı, çok daha sağlıklı bir tatlı önerisi bu. Tatlı düşkünü büyük bir gurmeniz varsa zor zamanlarda imdadınıza yetişmesi için :)


Diğer 2-3 Yaş tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.