Yapılışı

Pirinç unu ve suyu tencereye koyun.
Karıştırarak kıvam alana kadar pişirin.
Ocaktan alınca içine çileği ve pekmezi koyun.
Sonra kaselere paylaştırın.
Soğuyunca servis yapın.

Püf Noktası

Su sıcak olmamalı yoksa pirinç unu topak topak olur. Pişirirken devamlı karıştırmanız gerekir. Uzun süre pişmesine gerek yoktur. Çok katılaştıysa ocaktayken biraz daha soğuk su ekleyip hızla karıştırabilirsiniz. Unutmayın soğuyunca kıvamı artacak ve daha da katılaşacaktır. Ocaktan aldığınızda akışkan bir kıvamda olmasında fayda vardır. Beğiniz katı gıdaya yeni başlıyorsa kıvamını daha akışkan tutmak için su miktarını baştan arttırabilirsiniz.  Fazla suyla yapmanın hiçbir zararı yoktur. Su fazla kaçtıysa kıvam vermek için fazladan bir iki dakika pişirirmeniz yeterli olur. 

Aklınızda Bulunsun

Pekmez doğal bir tatlandırıcıdır ve şeker ile boş kalori yüklenmesi yerine bebeğinizin gıdalarına pekmezi rahatlıkla katabilirsiniz. Ancak yüksek ısıda kaynatılmamalı ya da yüksek ısı ile pişirilen gıdalara, soğuduktan sonra eklenmelidir. 

Pekmez hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz. 

Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.