Yapılışı

Semizotunu yıkayıp doğrayın.
Domatesleri rendeleyin.
Soğanı küçük küçük doğrayın. Zeytinyağında pembeleştirin.
Semizotunu ve domates rendesini ekleyin. Orta ateşte pişirin.
Semizotu suyunu salınca irmiği ekleyin.
Gözünüz yemekte olsun. İrmik pişince gurmenizin yemeği hazır. Ama kimi zaman semizotunun suyu yeterli gelmeyebilir. O zaman azıcık sıcak su ekleyebilirsiniz.

Püf Noktası

Dilerseniz bu yemeği yoğurtla beraber verebilirsiniz.
İrmik yerine tam pirinç ya da bulgur da kullanabilirsiniz.
Bebeklerin 6. aydan itibaren tam tahıllar tüketmesi gerekir. Geleneksel beyaz pirinç yerine tam pirinç bebeğiniz için daha besleyici olacaktır. Tam pirinç geç pişer. Önceden pişirmek gerekebilir.

Uyarılar

Domates 12. aydan sonra bebeklere verilmektedir. Bebeğiniz 12 aylıktan ufaksa alerji olma riski yüksek olduğundan bu tarifi domatessiz olarak yapmanızı öneririz.
 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.