Yapılışı

Sütü ve irmiği bir tencerede karıştırın.
Orta ateşte muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin.
Piştikten sonra altını kapatın.
Ilınınca üzerine tereyağını koyun.
Tereyağı eridikten sonra arzuya göre dilediğiniz miktarda bal veya pekmez ekleyerek karıştırın.
Çekirdiği çıkarılmış vişneleri servis kabının yarısına dökün, üzerine muhallebiyi dökün.
En üstü vişnelerle süsleyebilirsiniz.

Uyarılar

Eğer bu tarifi  pekmezle yapmak istiyorsanız pekmezi pişerken koymayın. Malum pekmez yüksek ısılarda zararlı maddeler açığa çıkartıyor. Onun yerine süt ve irmiği pişirin. Ilınınca pekmezini katıp tatlandırın. 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.