Yapılışı

Fırınızı 180 dereceye ayarlayın ve ısıtmaya başlayın.
Sarımsakların kabuğunu soyun, ama her bir dişin üzerindeki tek katman kalsın.
Keskin bir bıçakla sarımsak dişlerinin uçlarını kesin. Bu şekilde 10 dakika bekletin.
Bir tepsiye yağlı kağıt serin, sonra da sarımsakları yerleştirip üzerlerini yağlayın.
Isınmış fırında yaklaşık 40 dakika pişirin.
Sarımsak dişleri yumuşayınca kullanıma hazırlar.

Püf Noktası

Fırınlanmış sarmısak, bebeğinizin mamalarına katabileceğiniz, lezzet verecek sağlıklı bir sebzedir. Sonsuz faydası olan Sarımsak hakkında daha fala bilgi için makalemizi okumanızı öneririz. 

Uyarılar

Fırınlanmış sarımsağı bebeğinize direk vermeyin. Bir ekmeğin üzerine sürebilirsiniz, pürelere, çorbalara katabilirsiniz, yoğurtla karıştırabilirsiniz, makarnaya ekleyebilirsiniz.

Aklınızda Bulunsun

10 dakikalık tenefüs sarımsağın içindeki allicin maddesinin iyiden iyiye açığa çıkmasını sağlayacaktır. Sarımsağın içindeki allicin bu sayede bebeğiniz için bir antibakteriyal ve antiviral etkisi gösterecektir.


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 8-12 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.