10 aylık beslenme düzeni/besleme sıklığı

Disuca

10 aylık beslenme düzeni/besleme sıklığı

Mesajgönderen Disuca » 07 Ara 2015, 20:30

Merhaba, 10 buçuk aylık kızım var. 6. Ayından beri ek gıda alıyor. Halihazırda anne sütü ile besleniyor.
Doktorumuzun önerisi ve kızımın uyku düzeni ile uygulanabilir olduğu için beslenme araları 3-4 saat ortalamasında.
Gurme bebek sitesindeki örnek menülere baktığımda 2 saatte bir beslendiğini görüyorum. Her bebek farklıdır mutlaka ama örnek 4 menünün tamamında 7-9-11 gibi beslenme saatlerini görünce ben arayı fazla mı açıyorum? Diye merak ederek size danışmak istedim.
Şuan +|- olmak üzere kabaca beslenme düzeni şu şekilde. Yorumlarsanız memnun olurum.

7.00-anne sütü
Oyun, Uyku
10.30-kahvaltı (peynir-yumurta günaşırı, pekmez, çavdar ekmeği, meyva püresi)
11.30-anne sütü (max 50 cc içiyor)
Oyun, Uyku
14.30-sebze püresi (et veya balık eklemeli sebze, bakliyat) , yoğurt
15.30-anne sütü
Oyun, Uyku
18.30- muhallebi (yanına veya içine ceviz ve kuru kayısı karışımı veya muz) veya tarhana-yayla çorbası
20.00-anne sütü
23.00-anne sütü

Gece beslenme yok

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: 10 aylık beslenme düzeni/besleme sıklığı

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 10 Ara 2015, 13:07

Öncelikle gece beslenmesi yapmamanız çok doğru bir şey :) Anne sütü alması da tabi ki çok önemli ve güzel. Sizi de dediğiniz gibi her bebek faklıdır. Buradaki ve diğer tüm yerlerdeki bilgi ve listeler ortalama sağlıklı bir bebek için genel geçer kurallardır. Bire bir aynısını tutturmak diye bir şey yok zaten :)

Burada aldığı anne sütü miktarı ve ne kadar doyduğu da önemli tabi. Bir de 8-10 aylık dönemi kapsadığını düşünürsek ayına göre esneklik ve değişiklik olması normaldir zaten. Sizin listenizde gayet iyi bizce. Yalnız bu şekilde iyi gidiyorsa değişikliğe gitmeyin ama kahvaltı öğününün biraz daha erken olması, ilerideki kahvaltı alışkanlığı açısından da daha iyidir.

“Beslenme Sorunları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir