demir damlası

fthbtl

demir damlası

Mesajgönderen fthbtl » 02 Nis 2013, 19:35

kızım 6 aylık doktor demir damlası verdi.fakat onu kullandıgımızdan berı karın agrısı huzursuzluk ve kabızlık yaptı.sizlerdede aynı sorun oldumu düzenli olarak kullanmak şartmı?ben sabahları 1 cay kasığı pekmez verıyorum bazende meyve pürelerine karıstırıyorum aynı etkıyı olusturmazmı ki.... çok kararsız kaldım tesekkurler sımdıden..... :?

Eysan

Re: demir damlası

Mesajgönderen Eysan » 02 Nis 2013, 21:39

Merhaba, benim kızımda da aynı sorun olmuştu doktorumuz hemen başka bir demir ilacı ile değiştirdi. Toz şeklinde olan bir demir ilacı önerdi ve sorun ortadan kalktı.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 03 Nis 2013, 06:09

Bütün ilaçlarda olduğu gibi bu konuda da mutlaka doktorunuza danışın ve onun önereceği yolu izleyin.

BOT

Mesajgönderen BOT » 03 Nis 2013, 10:42

Merhaba.. Benim oğlum 13 aylık..
Demir damlasını ilk başlarda düzgün kullandım. Sonra okuduğum bazı yazılarda bazı doktorların bunu gereksiz görmesi besinlerden alsın tezi bana da mantıklı geldi. Hem de oğlum çok zor içiyor, her yerimiz leke oluyor dediğiniz gibi kabızlık da yapıyordu... Kendi doktorumuz verin sonra pişman olursunuz desede ben kendi kafama göre davrandım. Demir damlasını bıraktım..
Dediğiniz kimi 6. aydan itibaren her gün kahvaltısına bir tatlı kaşığı pekmez ekliyordum. Ara ara ağzına da veriyordum. Ama 1 yaş tam kan sayımında anemi derecesinde kansız çıktı. Çok üzüldüm ve kendimi suçladım. Ne kadar etine gıdasına çok dikkat etsem de demek ki demir damlasını da ihmal etmemem gerekiyormuş. Tabi ki her çocuğun bünyesi farklıdır. Ama şimdiki aklım olsa hiç ihmal etmezdim.
Doktorumuz haklı çıktı pişman oldum ve şimdi daha beteri şurubunu kullanıyoruz.. İçirmesi çok daha zor oluyor..

drsinemnur

Mesajgönderen drsinemnur » 03 Nis 2013, 13:14

Pekmez, rengi nedeniyle demir preparatlarına benzetilir ancak içerisinde çok demir olmadığı gibi olan demirin de emilimi azdır.

Şu anki bilgilere göre, 6-12 ay arasında düşük doz demir takviyesi tüm bebeklere öneriliyor. Eğer kansızlık varsa farklı değerlendirmeler yapılır.
Kansızlık, demir depoları iyice boşaldıktan sonra başlar. Bu nedenle henüz kansızlık başlamadan demir desteği başlanıyor. Bu aşamada annenin durumu da çok önemli. Annenin demir depoları azaldıysa, hem gebelikte hem de emzirirken bebeğine yeteri kadar demir verememiş olabilir. Bakın annede kansızlık varsa demiyorum. Kansızlık en son ortaya çıkar. Ülkemizde birçok kadın demir eksikliği ile, hatta önemli bir kısmı kansızlık ile yaşıyor, farkında olmadan..
Bu yüzden takip eden doktorunuzun önerdiği doz ve sürede demir takviyesi kullanın.
Evet kabızlık gibi yan etkiler olabilir ama kayısı, armut, vb ile düzelmiyor değil.

fthbtl

Mesajgönderen fthbtl » 03 Nis 2013, 20:20

yorumlarınız ıçın tesekkurler..haklısınız galıba pısman olmaktansa en azından gun asırı vermem gerekıyor galıba...tesekkurler ılgınız ıcın

“Beslenme Sorunları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 30 misafir