Yapılışı

Tereyağını eritip içine un ilave edin. Un kokusu gelinceye kadar kavurun. İçine süt ilave edin. Karıştırma teliyle koyu muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırarak pişirin. Üzerine tuz ve karabiber ilave edin. Bir kenara koyun. 
lspanakları iyice yıkayıp, irice doğrayın. Bir kapta soğanı sıvı yağ ile hafifçe kavurun. İçine ıspanakları ekleyip ateşi kısın ve ıspanaklar yumuşayıncaya kadar pişirin. Üzerine yeteri kadar tuz ilave edin. 
Unlu karışımla ıspanakları birleştirin. Kaşar peyniri rendesi ilave ederek karıştırın. 
2 adet yumurtayı çırpın. Tek tek yedirerek yapmış olduğunuz karışıma ilave edin. 
Tüm karışımı yağlanmış bir fırın kabına boşaltın. l80 derecede ısıtılmış fırında üzeri pembeleşinceye kadar pişirin.

Püf Noktası

Dilerseniz karışımı küçük muffin kaplarına koyup hazırlayabilirsiniz. Sebze sevmeyen küçük gurmeler için çok iyi bir alternatif.

Uyarılar

Sütün neden olabileceği sindirim problemleri nedeniyle, Gurme Bebek 1 yaşından küçük bebekler için bu tarifi sütsüz uygulamanızı tavsiye ediyor.

Bebeklere yumurta sarısı 8. aydan itibaren verilebiliyor. Beyazını vermek için 1 yaşına kadar beklemeniz gerekecek. Yumurtayı çok iyi pişirmeniz önemli. Yumurta, çocuğunuz için tehlikeli olabilecek salmonella bakterisi içerebiliyor. Endişelenmenize gerek yok. Salmonella ısıyla ölüyor. İyi pişmiş bir yumurtayla, küçük gurmeniz güvende.

Ispanak nitrat için bir sebzedir. Gurme bebek olarak, bebeğinize 8. aydan önce ıspanak vermenizi önermiyoruz. Ispanak hakkında daha detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz. 
 

Aklınızda Bulunsun

Dilerseniz karışımı küçük muffin kaplarına koyup hazırlayabilirsiniz. Sebze sevmeyen küçük gurmeler için çok iyi bir alternatif.
Ispanak nitrat için bir sebzedir. Gurme bebek olarak, bebeğinize 8. aydan önce ıspanak vermenizi önermiyoruz. Ispanak hakkında daha detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz. 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.