Yapılışı

Pirinç unuyla oda sıcaklığındaki suyu küçük bir kaba koyun.
Orta hararetli ateşte karıştırarak kaynama noktasına getirin.
Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın 3-5 dakika pişirin.
Ocaktan alıp bir kaba aktarın, pekmez, tarçın ve blendırdan geçirdiğiniz cevizi karıştırın.
Biraz soğumasına izin verin.

Püf Noktası

Su sıcak olmamalı yoksa pirinç topak topak olur. Pişirirken devamlı karıştırmanız gerekir. Uzun süre pişmesine gerek yoktur. Çok katılaştıysa ocaktayken biraz daha soğuk su ekleyip hızla karıştırabilirsiniz. Unutmayın soğuyunca kıvamı artacak ve daha da katılaşacaktır. Ocaktan aldığınızda akışkan bir kıvamda olmasında fayda vardır.

Bebeğiniz katı gıdaya yeni başlıyorsa kıvamını daha akışkan tutmak için su miktarını baştan arttırabilirsiniz. Fazla suyla yapmanın hiçbir zararı yoktur. Su fazla kaçtıysa kıvam vermek için fazladan bir iki dakika pişirirsiniz olur biter.

Uyarılar

Geleneksel olarak ceviz bebeklere 1 yaşından sonra veriliyor. Ancak artık birçok doktor 6. aydan sonra cevizin kullanımını uygun görüyor.  Bebeğinize ceviz vermeden önce doktorunuza danışınız.

Tam pirinç ununu evde kendiniz yapmak istiyorsanız, tam pirinci önce çok ama çok iyi yıkayın. Malum pirinç balçıkta yetişiyor. Temiz bir bezin üzerinde iyice kurutun. Sonra güçlü motoru olan bir blendırdan çekin.

Aklınızda Bulunsun

Bu tarifte anne sütü veya formül süt de kullanabilirsiniz..Pekmezi 6. aydan sonra eklemenizi öneririz. Her yeni malzeme için üç gün bekleme kuralına uyun.
İlk denemelerde tarçını eklemeyin,  tarçını 6. aydan sonra ve bebeğiniz muhallebiye alıştıktan bir süre sonra eklemenizi öneririz. Sevip sevmeyeceğini anlamak için önce kaşığın ucuyla koyun, daha sonra miktarını arttırın. Tarçın bu muhallebiye çok yakışıyor, bir kaşık siz de tadına bakın, bayılacaksınız.  Nazlı gurmelerin annelerine bir not: Tarçın iştah da açıyor! 
 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 6-8 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.