Yapılışı

Tabanı
 Şeker, un ve tuzu blendırda karıştırın.
 Yumurta sarısını ekleyip, yavaş yavaş karıştırın.
 Küp küp doğradığınız tereyağını da içine katıp yavaşça karıştırın.
 Önceden 160 dereceye ısıtılmış fırında 20-22 dakika, altın rengi oluncaya kadar pişirin.
 
İçi
 
Şeker, bal, pekmez ve tuzu kalın dipli bir tencerede bir taşım kaynatın.
Bir kenara alıp, ılınmaya bırakın.
Yumurtaları hafiften çırpıp, ılınmış şuruba hızla ve sürekli karıştırarak katın. (Şurubun ılınmış olması ve yumurtanın sürekli karıştırılarak katılması çok önemli, yumurta pişsin istemiyoruz.)
Tereyağı, vanilyayı ve cevizleri de ekleyip karıştırın.
 
Karışımı önceden pişmiş tart hamurunun içine dökün.
Önceden160 dereceye ısıtılmış fırında 35-40 dakika pişirin.
Pişmiş tartı fırından çıktıktan 10 dakika sonra kalıbından çıkarın.
Soğuyunca dilimleyin.

Uyarılar

Pek çok doktor bebekleri  12 ila 36 ay arasında kuru yemişlerle tanıştırmak gerektiğini söylüyor. Bu yaş aralığının bu denli geniş olması çocuk doktorları arasında tam bir fikir birliği olmamasından kaynaklanıyor. Eğer alerjik bünyeli bir bebeğiniz yoksa, ailenizde de bir alerji hikayesi yoksa, bebeğinizi 12 ay civarında kuru yemişlerle tanıştırabilirsiniz. Ancak öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalısınız.


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.