Ev Yapımı Oyun Hamuru Tarifi & Teşekkürler

mimaripek

Ev Yapımı Oyun Hamuru Tarifi & Teşekkürler

Mesajgönderen mimaripek » 04 Şub 2014, 13:57

Merhaba hanımlar,

Uzun zamandır sitenizin müdavimlerinden biriyim; ek gıdaya başlama konusunda pek bir tedirgindim; ta ki makaleleri ve tarifleri okuyana kadar...

Oğlum Mete 4,5 aylık, bugün ilk defa elma suyu denedik, tadını pek sevmedi ama olsun; eminim sizin nefis muhallebilerinizi çok beğenecektir...

Biliyorum bu tarifleri benim gibi tecrübesiz anneler için seve seve paylaşıyorsunuz ve bunlar üzerinde çok emeğinizin olduğunuzun da farkındayım, çokça vakit harcıyorsunuz...

Nacizane kabul buyurursanız dün okuduğum kitaptaki tarifi sizinle paylaşmak isterim;

● 2 bardak su
● 1 bardak tuz
● 2 bardak un
● 2 yemek kaşığı yağ
● 2 çay kaşığı pasta kreması
● Birkaç damla gıda boyası

Karışımı orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Taşmaya yakin ocaktan alın. Yoğurun, hava almayacak bir kaba koyun. Bu hamuru aylarca kullanabilirsiniz...

Kaynak: Caroline Deacon, 2013, Bebeğinizin Mutlu Gelişimi, Sy.188

Dexigner

Re: Ev Yapımı Oyun Hamuru Tarifi & Teşekkürler

Mesajgönderen Dexigner » 04 Şub 2014, 20:16

merhaba mimaripek,
Bu paylaştığınız tarifi ibreti alem olsun diye ironik şekilde mi paylaştınız acaba? Yoksa tavsiye mi ediyorsunuz?

Tuz, pasta kreması, gıda boyası, bunlar bebeklere verilebilecek türde ürünler değiller, bunlarla yapılan ve aylarca kullanılabilecek bir hamur da sağlıklı bir yiyecek olmayacaktır.

Tuz bebeklere 1 yaşına kadar yasak olan gıdalardan biri, tıpkı yumurta akı, bal, inek sütü, çilek, kakao, salam, sucuk gibi… Pasta kreması da içinde ne olduğu belli olmayan yağlı, şekerli sağlıksız bir ürün, gıda boyası keza öyle...

Umarım 4.5 aylık bebeğinize yedirmiyorsunuzdur, mümkün olduğunca doğal ve sağlıklı gıdalar kullanmanızı nacizane tavsiye ederim.

Sevgiler...

benq

Mesajgönderen benq » 05 Şub 2014, 05:24

merhaba,
dexigner,benim gibi başlıkları okumadan direk mesajı okumuşsunuz sanıyorum.ben de bu hatayı yapıyorum çoğu zaman.tarif oyun hamuru tarifi.
sevgiler.

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 05 Şub 2014, 05:33

Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkürler :) evet tarif oyun hamuru tarifi. Bazı annelerimiz hazır alınan hamurlardansa evde yapmayı tercih ediyor. Zaten bir yetişkin eşliğinde yada gözetiminde oynadığı için bebişler, ağızlarına götürmesi engellenebiliyor. Evde yapılanlar tabi ki hazır alınanlar kadar uzun kullanılmıyor.

Dexigner

Mesajgönderen Dexigner » 05 Şub 2014, 07:00

Oofff çok özür dilerim :)))

Evet başlığı okumamışım demek ki bazen kaçıyor gözden, çok utandım… Çok güzel bir paylaşım, diş macunu gibi oyun hamurunu da evde yapmak harika olacak…

Gurmebebek

Mesajgönderen Gurmebebek » 05 Şub 2014, 08:20

Bazen admin bile gözden kaçırabiliyor :) Birbirimizi uyararak, mazur görerek ilerledik hep bu sitede. Bizce büyük bir sorun olmaz. Hepinize sevgiler :)

“Sabah Sohbetleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir