Yapılışı

Salatalıkları bebeğinizin seveceği incelikte ve büyüklükte doğrayın. Fazla suyunu elinizle sıkın. 
Süzme yoğurda salatalıkları, dereotunu, ezdiğiniz sarımsağı, yağı, limon suyunu ve tuzu ekleyin. 
Üzerini kaplayıp en az 2, en fazla 8 saat dinlendirin. Bu sayede tatlar birbirine geçebilecek.  
Servis yapacağınız kaba koyun ve üzerini dereotu ile süsleyin. 
Tavsiyemiz köftenin yayında sos olarak vermeniz.

Uyarılar

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışın ve üç gün bekleme kuralını uygulayın! 1 yaşından küçükler için limom kullanmayın.
 

Aklınızda Bulunsun

Bu tarifteki sarımsağı kullanmadan önce şunları göz önünde bulundurun: 
 
Her şeyden önce sarımsağa da tıpkı diğer yiyeceklere yaptığınız taktiği uygulamanız gerekiyor. Evet biz onu yemeklerimizi tatlandırmak için kullanıyoruz ama küçük gurmeniz için yepyeni bir yiyecek. Bebeğinize sarımsak verirken alerjisi olmadığından emin olduğunuz bir yiyecekle verin. Yani sarımsakla birlikte başka yeni bir yiyeceği tanıştırmayın. Ondan sonra da üç gün bekleme kuralını uygulayın. 
 
Bunun dışında bebeğinize sarımsaklı bir yiyeceği vermeden önce mutlaka kendiniz bir tadına bakın. Bazı sarımsakların tadı çok keskin olabiliyor. 

Tarifin en altındaki linklerde bu tarifte kulanılan malzemeler hakında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca bir çok konuda faydalı bilgilere de ulaşabilirsiniz bu linklerden.


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 8-12 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.