Yapılışı

Pirinç unuyla oda sıcaklığındaki suyu küçük bir kaba koyun.  
Orta hararetli ateşte karıştırarak kaynama noktasına getirin. 
Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın 5-8 dakika pişirin.  
Ocaktan alıp bir kaba aktarın ve biraz soğumasına izin verin.

Püf Noktası

Su sıcak olmamalı yoksa pirinç topak topak olur. Pişirirken devamlı karıştırmanız gerekir. Uzun süre pişmesine gerek yoktur. Çok katılaştıysa ocaktayken biraz daha soğuk su ekleyip hızla karıştırabilirsiniz. Unutmayın soğuyunca kıvamı artacak ve daha da katılaşacaktır. Ocaktan aldığınızda akışkan bir kıvamda olmasında fayda vardır. Bebeğiniz katı gıdaya yeni başlıyorsa kıvamını daha akışkan tutmak için su miktarını baştan arttırabilirsiniz. Fazla suyla yapmanın hiçbir zararı yoktur. Su fazla kaçtıysa kıvam vermek için fazladan bir iki dakika pişirirsiniz olur biter.

 

Uyarılar

Eğer bu tarifteki tam pirinç ununu kendiniz öğütecekseniz kullanacağınız tam pirinci çok ama çok çok iyi yıkamayı ihmal etmeyin. Malum pirinç balçıkta yetişiyor. Çok iyi yıkadıktan sonra bir bezin üzerine serip kurutun. İyice kurumasını bekleyin. Sonra güçlü motoru olan bir blendırdan geçirin.

Aklınızda Bulunsun

Pirinç gluten içermeyen bir tahıldır ve bebekler için çok faydalıdır. Bebeklerin ek gıdaya geçişi çoklukla pirinçten yapılan muhallebilerle olmaktadır. Pirinç hakkında daha fazla bilgiyi buradan edineblirsiniz. 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 6-8 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.