Yapılışı

Armutun kabuklarını soyup ortadan ikiye bölün.
Çekirdeklerini çıkarın ve orta kısımlarını hafifçe oyun.
Oyuk kısmı yukarıya gelecek şekilde tepsiye dizin.
Diğer  yarım  limon suyunu ilave edin ve armutların çukur kısımlarına doldurun.
Üzerine birer küp tereyağı ilave edin ve tarçını gezdirin.
Armutları üzerini bir folyo ile örtüp, orta hararetli fırında yumuşayıncaya kadar pişirin.
Piştikten sonra folyoyu çıkarıp 10 dakika da üstü açık olarak pişirin.
Ilındıktan sonra üzerinde biraz pekmez  gezdirip servis edin

Püf Noktası

Tatlılarınızda, zararları bilinen şeker yerine doğal tatlandırıcı özelliğine sahip Pekmez'i kullanmanızı öneririz.. Bebeğinizin 6. aydan sonra başlayacağı beslenme programına rahatlıkla dahil edebileceğiniz Pekmez ile yapılmış pek çok tarifi sitemizde bulabilirsiniz. Bu arada satın alacağınız ya da memleketinizden getirteceğiniz Pekmez'in nasıl hazırlandığı, pişirildiği de çok büyük önem taşımaktadır. Bebek ve çocuk beslenmesinde önemli yer tutan Pekmez hakkında aşağıdaki linklerde yer alan makalelerimizi okumanızı tavsiye ederiz. 

Pekmez ve Pekmezin Faydaları
Pekmezdeki kanser tehlikesi

Aklınızda Bulunsun

İlk denemelerde tarçını eklemeyin,  tarçını 6. aydan sonra ve bebeğiniz muhallebiye alıştıktan bir süre sonra eklemenizi öneririz. Sevip sevmeyeceğini anlamak için önce kaşığın ucuyla koyun, daha sonra miktarını arttırın. Tarçın muhallebiye çok yakışıyor, bir kaşık siz de tadına bakın, bayılacaksınız.  Nazlı gurmelerin annelerine bir not: Tarçın iştah da açıyor!


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 8-12 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.