Yoğurdu nasıl sevdireceğim?

drsinemnur

Yoğurdu nasıl sevdireceğim?

Mesajgönderen drsinemnur » 19 Şub 2013, 21:32

Merhaba,
Öncelikle şunu belirtmeliyim, "Gurme bebek" harika bir site olmuş :)
Ben bir çocuk doktoru olarak söyleyebilirim ki hem bilimsel hem de güncel bilgilerle dolu, iyi dizayn edilmiş ve gereksiz ayrıntılarla boğmuyor. Tebrik ve teşekkür ederim ayzen hanım, esra hanım ve seda hanım :)

Ancak çocuk doktoru bile olsam, kendi söküğümü dikemediğim oluyor ve bu durumda diğer annelerin tecrübelerine ihtiyaç duyuyorum. Örneğin yoğurt :(

Yoğurt, hem besin değerleri hem de bağışıklık sistemi açısından son derece yararlı bir gıda olduğundan, bebeğim 6 aylık olduğunda ilk olarak yoğurt ile ek gıdalara geçmeye karar verdim. Büyük bir heyecanla yoğurt mayaladım ve beklenen an geldiğinde sonuç hüsran oldu :(
Ben yılmadım, her gün yeniden mayaladım, ekşi olmamasına dikkat ettim ama yemedi :(
3-5 gün ara verip yeniden denedim, yine sevmedi :(
Pekmezle, meyveyle, sebzeyle, pirinçle, irmikle, çorbayla, sarımsakla :), neyle denediysem sevmedi :(

Yoğurt yemiyor, bari peynir vereyim dedim, türlü çeşit peynir denedim, sevmedi
Arkadaşların önerisiyle labne denedim, hatta hazır labne vermek istemediğim için evde yaptım (çok da güzel oldu) ancak sevmedi, sevmedi.. :(

Minik kızım defne artık 8 aylık oldu, anne sütünden aldığı kalsiyum artık yetmeyeceği için endişeleniyorum.
Denemediğim önerileriniz var mı acaba?

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Yoğurdu nasıl sevdireceğim?

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 20 Şub 2013, 09:47

Merhaba
Öncelikle guzel yorumlarınız için çok tesekkur ederiz. Yoğurdunuzu her türlü denemişsiniz zaten. Biraz ara verip unutmasını sağlayın. Bir süre sonra tekrar deneyin. Bunun yerine ayran, cacık deneyebilirsiniz. Özellikle ayranı tercih edebilir. Bir de beslenmesinde kalsiyumdan zengin besinleri bu dönem tercih ederseniz iyi olur.Şu linkte besinlerin kalsiyum değerleri ve yaş aralıklarına göre alınması gereken kalsiyum miktrlarını bulabilirsiniz: http://www.gurmebebek.com/kalsiyum-eksi ... luk-miktar

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 20 Şub 2013, 09:51

Peynirini de yumurtaların, çorbaların içine katabilirsiniz. Mamaları kalsiyumdan zenginleştirmek için birkaç öneri: Çorba, pankek vb yaparken su yerine süt kullanın. Çorba ve pürelere bol koyu yeşil yapraklı sebzeler ekleyin.
Patatesin ve sebze köftelerinin üzerine üzerine az yağlı peynir sosları ekleyin.
Kahvaltılarda, tatlılarda ve atıştırmalıklarda kuru üzümlü tarifleri tercih edin.
Böylelikle kalsiyum eksikliğini önlemenin ve gerekli kalsiyumu almanın yanında yüksek kaliteli protein ve B vitaminlerini de temin etmiş olursunuz.

drsinemnur

Mesajgönderen drsinemnur » 20 Şub 2013, 11:33

Öneriler için teşekkürler, anlaşılan hanfendinin damak tadını beklemek zorundayız :)

aras12

Mesajgönderen aras12 » 20 Şub 2013, 11:37

merhaba,
6 aylık oğlum var ek besinlere basladık ve anne sütünede devam ediyoruz. ben evde devam sütüyle yoğurt mayalamak istiyorum ama 2 kez denedim tutmadı bana bu konuda yardımcı olur musuz?

Drturkmen

Mesajgönderen Drturkmen » 20 Şub 2013, 21:47

Gurmebebek ne düşünüyor bilmiyorum ama yoğurt makineleri bu konuda oldukça iyiler; çok güzel tutuyor. Fiyatları da uygun. Bu arada günlük sütle de yapabilirsiniz bildiğim kadarıyla bize doktorumuz inek sütüyse mayalamamızı önerdi. Kolay gelsin...:)

drsinemnur

Mesajgönderen drsinemnur » 20 Şub 2013, 22:54

Ben de yoğurt makinası kullanıyorum, memnunum. Fiyatlar da gerçekten uygun, 20tl'ye de bulabilirsiniz 200tl'ye de. Çok önemi yok, zaten yaptığı tek şey ılık tutmak

Yoğurt tarifi için de, sitenin çok güzel ve ayrıntılı bir tarifi var, deneyin mutlaka tutacaktır.
Ancak bir hekim olarak size ayrı bir önerim olacak, mutlaka pastorize süt kullanın, tercihen günlük olanlardan.

Buglembebek

Mesajgönderen Buglembebek » 21 Şub 2013, 20:39

Merhaba,

Ben yoğurt makinalarının gereksiz olduğunu düşünüyorum. Yoğurdumu evde annelerimizin yaptığı gibi sofra bezlerine sarıp bekleterek mayalıyorum ve gayet güzel oluyor kızımda çok severek yiyor. Birde daha önce denedim devam sütünden mayalayınca tam tutmuyor yani çok sıvı oluyor katılaşmıyor ben cam şişelerde satılan ve uzun ömürlü olmayan günlük sütlerden alıyorum en çok onlara güveniyorum çünkü.

Drturkmen

Mesajgönderen Drturkmen » 22 Şub 2013, 07:18

Drsinemnur çok haklısınız ben de inek sütüm derken formül mama şart değil anlamıda söylemiştim şişedeki pastörize günlük sütler oldukça güzel.

gurmebebekadmin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen gurmebebekadmin » 22 Şub 2013, 18:03

Anne şefler yoğur mayalama tekniği ve yoğurt hakkında bilmeniz gerekenler aşağıdaki yazımızda bir göz atın :)

http://www.gurmebebek.com/yogurt-254

“İştahsız Bebekler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir