Yapılışı

Tüm malzemeyi muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırarak pişirin. Kaplara koyup soğumaya bırakın. Bu tarifin kıvamını ve tadını küçük gurmenizin ağız tadına göre ayarlamakta fayda var. Bazı gurmeler ekşi sever bazıları da tatlı, bazıları yoğun muhallebilerden hoşlanır bazıları da sulu. Karar gurmenize kalmış.

Püf Noktası

Muhallebinizi pişirirken su sıcak olmamalı yoksa pirinç topak topak olur. Pişirirken devamlı karıştırmanız gerekir. Uzun süre pişmesine gerek yoktur. Çok katılaştıysa ocaktayken biraz daha soğuk su ekleyip hızla karıştırabilirsiniz. Unutmayın soğuyunca kıvamı artacak ve daha da katılaşacaktır. Ocaktan aldığınızda akışkan bir kıvamda olmasında fayda vardır. Bebeğiniz katı gıdaya yeni başlıyorsa kıvamını daha akışkan tutmak için su miktarını baştan arttırabilirsiniz. Fazla suyla yapmanın hiçbir zararı yoktur. Su fazla kaçtıysa kıvam vermek için fazladan bir iki dakika pişirirsiniz olur biter.

Uyarılar

Mutlaka lındıktan sonra pekmez yada balla ekleyin, pişirirken ya da kçok sıcakken eklemeyin!

Aklınızda Bulunsun

Bebeklerin 6. aydan itibaren tam tahıllar tüketmesi gerekir. Geleneksel beyaz pirinç unundan yapacağınız mamaya göre tam yulaf ya da tam pirinç unundan yapacağınız mama çok daha besleyici bir alternatiftir. Geleneksel beyaz pirinç unu ya da nişasta boş kaloridir. Beyaz un ve beyaz pirinç gibi işlenmiş tahıllar, besin değerlerinin çok büyük bir kısmını kaybeder. 
 
İçindeki doğal yağlar nedeniyle tam tahıllar işlenmiş muadillerine göre çok daha çabuk böceklenir. Tam tahıllarınızın  saklama koşullarına dikkat edin.

Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.