Yapılışı

Üzümleri önceden ıslatarak yumuşatın ve doğrayın. Keten tohumunu hemen kulanmadan önce öğütün. Orta ateşte bir tencerede yulaf, su, muz, armut, üzüm ve keten tohumunu pişirin. Bir taşım kaynattıktan sonra 10 dakika kadar ağzı kapalı dinlendirin.
,
 

Püf Noktası

Dilerseniz ve bebeğiniz alışıksa servisten önce hindistan cevizi serpebilirsiniz. bebeğinizin ayına ve yeme becerisine göre, çatalla ezebilir veya blenderdan geçirebilirsiniz. Bir yaşundan büyükler için su yerine süt kulanabilirsiniz.

Uyarılar

Doktorunuza sorarak 24 ayını doldurmuş bebeğinize günde 1 çay kaşığı keten tohumu veya keten tohumuyla yapılan yiyeceklerden vermeye başlayabilirsiniz. Östrojen hormonunun fazladan salgılanmasını tetiklediğinden dolayı doktorunuza danışarak bebeğinize vermeye başlamanızda fayda var.

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışın ve üç gün bekleme kuralını uygulayın.

Aklınızda Bulunsun

Kabız bebekler için ideal.  Doğal müshil görevi gören keten tohumu kabızlığa iyi geliyor fakat bebeğinize alması gereken orandan fazla vermemeniz boşaltım sisteminin zarar görmemesi açısından önemli. Bebekler için öğütülerek kulanılmalı. Hemen kullanımdan önce öğütülmeli. Öğütülüp buzdolabında saklanınca yağları acılaşıyor, iyi etkisi azalıyor.

Diğer 8-12 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.